4 tipy na jarné projekty okolo domu a domácnosti

 

Ako sa dni predlžujú a počasie otepľuje, jar je ideálny čas vdýchnuť vášmu domovu nový život.

 

 

Či už plánujete predaj nehnuteľnosti alebo jednoducho chcete zlepšiť svoj životný priestor, niektoré projekty, ktorými si zlepšíte domácnosť môžu mať významný vplyv na zmenu. Prinášame vám stručného sprievodcu, ktorý vám pomôže s nápadmi kde začať:

 

1. Dajte fasádam novú fasádu

 

 

Jar je synonymom znovuzrodenia prírody, vďaka čomu je ideálnym obdobím na to, aby ste sa zamerali na exteriér vášho domova. Začnite s dôkladným čistením fasády vášho domu vrátane okien, dverí a obkladov. Umývanie vapkou dokáže odstrániť niekoľko mesiacov špiny a tým okamžite rozžiari fasádu. Zvážte aj prefarbenie alebo nafarbenie vonkajších plôch, ktoré časom vybledli, ako sú terasy a ploty, aby ste ich chránili pred živlami a zlepšili ich vzhľad.

 

2. Terénne úpravy a záhrada

 

 

Vaša záhrada a terénne úpravy sú základom vytvorenia príjemného vonkajšieho priestoru. Skorá jar je ideálny čas na prerezávanie kríkov, orezávanie stromov a odstraňovanie zimných odpadkov. Výsadba nových kvetov a kríkov nielenže dodá farbu a život, ale môže tiež zlepšiť súkromie vášho domova a znížiť hluk. Ak máte trávnik, včasná údržba, ako je prevzdušňovanie, siatie a hnojenie, je rozhodujúca pre sviežu a zdravú trávu.

 

3. Čas znížiť si účty za energie

 

 

So zmenou ročných období je ideálny čas  zainvestovať do energetickej účinnosti. Hoci najväčšie účty prichádzajú v zime, stavebné úpravy sa dajú robiť len za teplejšieho počasia – a to ideálne kým prídu privysoké teploty, letné prázdniny a čas oddychu pri grilovačkách.  Jednoduché zlepšenia môžu zahŕňať výmenu starých okien za nové, kúpa energeticky úsporných modelov kotlov, či tepelné čerpadlo na zníženie nákladov na vykurovanie. Myslite aj na chladenie a možnosť inštalácie klimatizácie. Zvážte pridanie alebo vylepšenie izolácie v podkroví a stenách. Inštalácia inteligentného termostatu môže tiež viesť k významným úsporám na účtoch za energiu optimalizáciou vykurovacích a chladiacich systémov.

 

4. Osviežte farbami aj vnútorné priestory

 

 

A nakoniec, neprehliadnite vnútro vášho domova. Jar je ideálny čas na maľovanie a osvieženie interiérových priestorov. Rozhodnite sa pre svetlé, vzdušné farby, ktoré napodobňujú sviežosť sezóny. Ak vymeníte svietidlá a nábytok v kuchyniach a kúpeľniach môžete docieliť, že tieto priestory budú moderné a vyzerať novo s relatívne malým úsilím a investíciami.

 

Jarné vylepšenia domu nielen zlepšia váš životný priestor a dodajú vám novú energiu do krajších mesiacov roka, ale môžu tiež zvýšiť hodnotu a príťažlivosť vašej nehnuteľnosti. Zameraním sa na tieto štyri oblasti pripravíte pôdu pre domov, ktorý bude príjemný a pripravený na teplejšie mesiace.

 

Prečítajte si aj: Ďalšie jarné tipy na práce okolo domu a bytu.