Jarné práce na dome a záhrade

 

 

Jar prichádzala tohto rok zdĺhavo, no predsa len je tu – a s ňou aj stavebná a záhradná sezóna. Po dlhých nociach a sivých, bezfarebných dňoch sa nám so svetlom a teplom vracia chuť do života. S tým prichádza aj pár povinností, ktoré je dobré si splniť ešte pred nábehom leta.

S príchodom teplejšieho počasia a dlhších dní sa majitelia domov môžu vydať na cestu rekonštrukcie domu a revitalizácie záhrady. Ak bývate v byte, aj vtedy je dobré poriadne prevetrať všetky kúty, oživiť balkón a splniť si plánované renovácie teraz, kým nám leto zas ubehne ako voda.

 

Pozrite sa na svoju nehnuteľnosť s odstupom

 

 

V rýchlosti bežných dní sa niekedy zabudneme zastaviť a pozrieť na stav svojho domu či bytu. Na dome skontrolujte, či nie je vhodný čas na očistenie zašlej farby fasády, umytie strechy od machu a porastu, či si plechová strecha nežiada nový náter. Drevené časti exteriéru budú možno chcieť nový náter, trampolíny pre deti a záhradný nábytok dokúpiť chýbajúce súčiastky, miesta pod strechou možno budú potrebovať zabezpečiť proti hniezdeniu vtákov a ôs. Prejdite si svoj dom dookola a posúďte, čo vyžaduje najväčšiu pozornosť, alebo čo ste niekoľko rokov zanedbali. Spíšte si to do priorít a veľký zoznam si rozdeľte na jednu až dve úlohy za víkend. Tak ich skôr vykonáte, než plánovať spraviť všetko naraz.

 

Farby, laky, výmeny

 

 

Ak máte dom zateplený už niekoľko rokov, mohlo časom dôjsť k zašpineniu, či vyblednutiu fasády. Zvážiť môžete nový náter, alebo umytie wapkou. Tú si môžete zaobstarať z požičovne náradia, alebo si objednať profesionálnu službu. Pri tej príležitosti umyte aj príjazdovú cestu. Zvyčajne býva v špárach zanesená machom a budete prekvapení, akú mala dlažba pôvodnú farbu, až dočistíte. Po vyčistení je vhodné kúpiť jemný dunajský piesok, vysypať ho na dlažbu a pozametať tak, aby medzery vyplnil piesok, čím sa zamedzí vzniku nechcenej vegetácie. Po zime si skontrolujte aj stav odkvapov a žľabov. Bude ich pravdepodobne dobré vyčistiť, aby voda odtekala ľahko a ak nájdete praskliny či poškodenia, je čas navštíviť obchod pre dom a záhradu a staré časti vymeniť. Nový lak a náter prospejú vašej drevenej terase, no teraz, kým sa rozbehnú grilovačky, dobre urobíte, ak nanovo natriete aj záhradný nábytok. Počas jarných dní stihne vyschnúť a v lete tak budete stolovať ako na novom. Ďalej si dobre prezrite strechu. Kým nastúpia letné búrky a horúčavy, určite majte každú poškodenú škridlu vymenenú a strechu nepriestrelne pevnú proti čoraz nárazovejším prívalovým dažďom a vetrom.

 

Renovácie: urobte si to pokiaľ možno sami

 

Hoci sa situácia na stavebnom trhu veľmi ťažko odhaduje, je rok 2023 rozhodne lepší, než ten minulý. Kým v roku 2022 vystrelili ceny stavebných materiálov raketovo nahor, tento rok sa mnohé z nich „unormálnili“. Cena práce však kvôli inflácii stále rastie a preto najviac ušetria tí, ktorí si vedia veci opraviť, či postavať sami. Rekonštrukcie bytov zdraželi za dva roky o tretinu, no svojpomocne sa tento rok predsa len môžete do prestavby a opráv smelo pustiť. Niektoré výrobky z ocele (ako kari siete) zlacneli oproti minulému roku o polovicu, stavebné drevo je lacnejšie o 9%. V porovnaní s minulým rokom išli nadol aj ceny OSB dosiek, polystyrénu, či kanalizačného potrubia. Naopak, ceny stále rastú pri farbách, malte, cemente, sadrokartóne, či stavebných lepidlách. Tieto však nie sú tak dramatické, ako medzi rokmi 2021 a 2022. S príchodom stavebnej sezóny sa však zvyšuje dopyt, ktorý bude ceny tlačiť sezónne nahor a tak sa radšej materiálom na svoj projekt zásobte čím skôr.

Jarné práce na záhrade

 

 

Ešte pred zakvitnutím a plným zobudením stromov a kríkov je najvhodnejší čas im dodať letný zostrih. Vetvy a konáre zoštiepkujte a použite ako mulč, alebo prevrstvite domáci kompost, ktorý je po zime plný zvyškov z vašej kuchyne. Zhrabte zvyšné lístie, zasaďte sezónne kvety, bylinkovú záhradu a nezabudnite na trávnik. Ten je ideálne na jar ako prvé pokosiť a následne ho prejsť vertikutátorom. Ten odstráni mach, burinu a skyprí utlačenú pôdu, ktorá bude pripravená prijať jarnú vlahu. Na miestach riedkeho trávnika rozosejte dodatočný výsev a trávnik je vhodné v tomto čase po rekultivácii aj dohnojiť, aby ste na letné hry a zábavu a relax na záhrade mali ideálny zelený koberec.

 

Jazierka a bazény

 

 

Máte na záhrade vodný prvok? Teraz je čas sa povenovať aj tejto časti vášho domova. Odstráňte nečistoty a riasy v jazierku, urobte prípadné terénne úpravy pri jeho vypustení a čistení. Dôkladne tiež umyte bazén, ak ho doma máte a uistite sa, že čerpadlá a filtre sú funkčné a máte dostatok chemikálií, ktoré udržia vašu vodu hygienicky čistú počas leta. Kvalitu vody radšej pred používaním bazéna otestujte.

 

Jarné práce v bytoch a interiéroch

 

 

Keď slnko prestane byť „zubaté“ a skutočne začne hriať, je ideálny čas vyložiť periny na teplo a nechať ich prehriať na slnku. Vyperte obliečky a raz do roka vyneste von aj menšie koberce a všetky matrace, ktoré poriadne vyprášte a zbavte všetkých roztočov. V požičovni si môžete zadovážiť aj tepovací prístroj, ktorý vás prekvapí tým, koľko špiny sa za zimu nahromadilo na gauči a kobercoch. Jar je aj čas umývania okien, ktoré dostávajú v nárazových zmenách počasia poriadne zabrať. Pri tejto príležitosti skontrolujte, či nepotrebujú nový náter, alebo tesnenie. Nábytok oživte osviežovačom náteru nábytku. Ten poodsúvajte a kým sa do domácnosti dostáva čerstvý jarný vzduch z vonku, vysajte a vytrite každý roh, kde sa dlhodobo akumuloval prach a špina. Svoju starostlivosť si zaslúži aj balkón. Pozrite, či mu netreba nový náter, dôkladne ho umyte a neváhajte si zakúpiť pohodlné sedenie, štýlové osvetlenie a črepníky s bylinkami, ktoré využijete do svojho varenia. V neposlednom rade je jar najlepším časom na návštevu obchodu s doplnkami. Farebné lampáše, servírovacie súpravy, koberčeky, nábytok a črepníky s rastlinami vám dajú skutočne relaxačnú atmosféru na to, aby ste si užili tú živšiu a teplejšiu časť roka naplno.