10 tipov, ako zvýšite hodnotu vašej nehnuteľnosti pred predajom

 

 

Predaj nehnuteľnosti je jeden z kľúčových momentov vášho života. Keď už tak robíte, chcete ju predať rýchlo, alebo za čo najvyššiu hodnotu – a ideálne oboje. Hodnotu vašej nehnuteľnosti určuje niekoľko faktorov ako je lokalita, vek, veľkosť a stav. Existuje však niekoľko spôsobov, ako zvýšiť jej hodnotu pred predajom – a to najmä čo sa týka jej stavu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu maximalizovať hodnotu pri predaji vašej nehnuteľnosti.

Vašu nehnuteľnosť samozrejme môžete predať takú, aká je. Ak vás však netlačí čas a máte voľné prostriedky, ich investícia do modernizácie vie výrazne zvýšiť hodnotu pri predaji. To, čo získate naviac pri predaji dokáže výrazne presiahnuť sumu investovanú do renovácie.

 

1. Zrenovujte kuchyňu a kúpeľňu

 

 

Kuchyne a kúpeľne sú úžitkovo najdôležitejšie miestnosti v dome a môžu mať veľký vplyv na hodnotu vášho domova. Renovácia týchto miestností začína jednoduchými kozmetickými úpravami. Sem patria nové pracovné dosky, vodovodné batérie a osvetlenie, výmena sprchového kúta. Rozsiahlejšie renovácie vyžadujú výmeny nábytku, podláh a obkladov, či sanity. Zvážte, čo potenciálnych kupcov osloví najviac a čo bude mať najväčší pozitívny vplyv z pohľadu kupujúceho.

 

2. Vymaľujte interiér (a exteriér)

 

 

Čerstvý náter dokáže s hodnotou vášho domova urobiť zázraky. Neutrálne farby, ako je biela,  sú, pokiaľ ide o maľovanie interiéru, najlepšie. Oslovia väčšinu kupujúcich. Ak predávate dom, jeho exteriér je rovnako dôležitý, pretože je to prvá vec, ktorú potenciálni kupci uvidia. Zvážte nový fasádny náter, alebo ho obnovte po zateplení fasády (viď nižšie).

 

3. Nové svetlo do života

 

 

Nové či odlišné svetlá môžu mať veľký vplyv na celkový vzhľad a dojem z vášho domova. Zvážte výmenu zastaraných svietidiel za modernejšie a energeticky efektívnejšie. Nielenže to vyzerá lepšie, ale tiež vám to môže ušetriť peniaze na účtoch za energiu – a tento argument môžete predať aj kupujúcim. Dobre vysvietený domov láka ľudí, lebo si povedia „tu sa vidím“.

 

4. Začnite od podlahy

 

 

Koberce aj podlahy si časom odniesli tisícky vašich krokov a možno sa na nich čas a opotrebenie podpísalo. Zvážte výmenu starého koberca alebo opotrebovaných drevených či laminátových podláh za novšie, štýlovejšie možnosti. Dnes sú laminátové podlahy na úplne inej úrovni ako v minulosti a k dispozícii máte aj vinylové podlahy, či dlažby s dekorom dreva. Vždy to však prispôsobte nielen modernej dobe, ale aj typu vašej nehnuteľnosti. Interiérový dizajnér sa preto môže oplatiť.

 

5. Vybudujte terasu, či obnovte balkón

 

 

Pridanie vonkajšieho obytného priestoru, ako je terasa či rekonštruovaný balkón, môže byť skvelým spôsobom, ako na nehnuteľnosti zvýšiť jej hodnotu. Každý totiž chce mať ten kúsok priestoru, kde si predstaví, že bude oddychovať počas tých vzácnych, letných, teplých dní a večerov, ktoré na Slovensku máme.

 

6. Zlepšite energetickú účinnosť

 

 

Zlepšenie energetickej účinnosti vášho domova môže byť najrozumnejšou investíciou, akú urobíte. Na účty za energiu dnes počúva každý a tak dlhodobo nižšie účty sa rovnajú jednorazovo vyššej hodnote v čase, keď predávate. Vymeňte staré okná a dvere za novšie, v dome nainštalujte nový kotol či tepelné čerpadlo. Ak ešte stále máte nezateplený dom, tak určite zateplite. Nezateplený dom dnes totiž prudko klesá na hodnote. A ak máte finančné prostriedky na solárne panely, cenu môžete následne vystreliť omnoho vyššie.

 

7. Pridajte úložný priestor

 

 

Pridanie úložného priestoru, ako sú vstavané police alebo skrinky, naláka mnohých kupujúcich. Pri našich prehliadkach často počujeme, „kiežby tu bolo viac odkladacieho priestoru“. Každý chce mať dobre zorganizovaný a uprataný domov, preto aj šikovne prerobené podkrovie zacielené na odkladanie vecí, či šikovný regálový systém v pivnici, vedia vašu nehnuteľnosť posunúť na priečkach popularity dopredu.

 

8. Urobte terénne úpravy okolo domu

 

 

Ak je nehnuteľnosťou, ktorú predávate, rodinný dom, chalupa či chata, po fasáde je okolie domu prvým dojmom, ktorý dostanú potenciálni kupci o vašej nehnuteľnosti. Zvážte preto terénne úpravy, pridanie nových kríkov a kvetov, či obnovu chodníkov. Tieto jednoduché úpravy môžu mať veľký vplyv na celkový vzhľad a dojem z vášho domova. Ak nechcete investovať toľko peňazí, cestou, ako zadarmo zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, je upratanie. Vyhoďte zbytočné veci zo záhrady, ostrihajte živý plot, posekajte trávnik, jednoducho – pripravte všetko tak, akoby ste mali okolie domu nechať nafotiť do lifestyle časopisu.

 

9. Opravte všetko nefunkčné

 

 

10. Pripravte domov na prehliadku

 

Nakoniec zvážte usporiadanie všetkého u vás doma tak, aby to vyzeralo čo najlepšie pre potenciálnych kupcov. To zahŕňa usporiadanie nábytku a dekorácií, preskupenie nábytku, aby sa vytvoril otvorený a priestranný pocit, pridanie čerstvých kvetov alebo rastlín a vypratanie miestností, aby bol domov čistý a vzdušný.

 

 

Je dôležité mať na pamäti, že nie všetky renovačné práce budú mať za následok návratnosť vloženej investície. Preto je najlepšie uprednostniť tie zmeny, ktoré vám prinesú najrýchlejší efekt. Pred vykonaním akýchkoľvek veľkých zmien sa poraďte s nami v Residence Real, aby ste zistili, ktoré vylepšenia s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti a zatraktívnia ju pre potenciálnych kupcov.