Je čas pripraviť sa na vykurovaciu sezónu

September a október nám dávajú zostatkovú nádej na teplé dni, babie leto a o niečo dlhšie slnečné chvíle, kým nastanú sychravé dni trvajúce až do marca. A hoci sa tomu bránime ako sa len dá, zima sa blíži a s ňou aj vykurovacia sezóna. Z Residence Real vám prinášame niekoľko tipov, ako sa na ňu pripraviť a ako ušetriť na nákladoch za energie.

Prevencia je vždy lepšia, než hasenie problémov. To sa jednoznačne týka aj vykurovania. Hoci to väčšinou odkladáme až na poslednú chvíľu, práve pekné jesenné počasie je ideálne na kontrolu všetkého, čo s udržaním komfortného tepla doma súvisí. Ak máte dom, skontrolujte, či letné búrky a dažde neuvoľnili škridle či plechy na streche, nikde nezateká a že stropná izolácia je dobre tesniaca. Ak ešte stále nemáte vymenené okná a dvere, môžete to ešte počas jesene stihnúť – ak nájdete rýchleho dodávateľa a robotníkov. Práve zlým tesnením dvier a okien totiž dokáže uniknúť až tretina tepla. No a v neposlednom rade, myslite už dnes na revízie kotlov a komínov. S ochladením sa spamätajú všetci naraz a revíznym technikom a kominárom sa telefóny nezastavia. Čakacie doby sa tak naťahujú niekedy na pár mesiacov.

Kúrenie plynom bude drahšie

Hoci minulá zima nebola extrémne tuhá, bola výnimočne dlhá. Vyprázdnené zásobníky plynu v krajinách Európy, odstavovanie jadrových elektrární v Nemecku, konverzia uhoľných elektrární na plynové a oživenie ekonomiky môžu za to, že ceny plynu čoskoro porastú o asi 15% a o rok sa predpokladá rovnaké zvýšenie. O dva roky teda za plyn budeme platiť až o tretinu viac. Aj preto je zabezpečenie proti únikom tepla dobrý spôsob, ako tento nárast kompenzovať. Pri plynovom kotle ide väčšinou o veľmi komfortné automatické fungovanie, no pamätajte, že je tu zákonná povinnosť každoročnej revízie a raz za tri roky povinnosť odbornej skúšky. Ľudia väčšinou na túto povinnosť nemyslia, ale v prípade akejkoľvek havárie môžete zabudnúť na peniaze z poistky, ak ste revízie nevykonali. Aj deň technikov, ktorí sa kontrolám venujú, trvá len 24 hodín a tak kým v lete na nich nik nemyslí, v zime všetci naraz očakávajú, že prídu okamžite. Opak je však pravdou – kto prv príde, ten prv melie. Teda, vlastne, kúri.

Pevné palivá sú v lete najlacnejšie

Ak máte kotol na pevné palivo, čo už dnes sú prevažne kotle na pelety, alebo brikety, aj tu máte povinnosť pravidelných revízií. Okrem toho však určite myslite aj na prečistenie a kontrolu komína. Po lete tam mohli vybudovať vtáci hniezdo, sadza sa mohla akumulovať a keby sme s tým nič po zime nerobili, problémy a prípadné havárie či dokonca otravy oxidom uhoľnatým, by mohli prísť so začiatkom kúrenia. Podobne ako revízni technici, aj kominári majú viac voľna v teplejších dňoch, no dopyt po nich s blížiacou sa zimou narastá.

Okrem toho musíte pri pevných palivách myslieť aj na zásobenie sa. Kým pri plyne s cenou veľa neurobíte, pri pevných palivách to ovplyvníte – ak ich zakúpite včas. Ceny peliet a brikiet idú od augusta neustále nahor a tak je dobré konať čím skôr.

Ako odvzdušniť radiátory

Ak máte s kúrením, komínom a kotlom všetko v poriadku, alebo bývate v centrálne vykurovanom objekte, možno vám teplo zabezpečujú radiátory. Ani začiatok vykurovacej sezóny však nemusí znamenať, že budú na dotyk teplé. Môže za to vzduch, ktorý sa akumuluje najmä na najvyšších poschodiach bytoviek. Odvzdušnenie radiátorov je jednoduché. Potrebujete zvyčajne len plochý skrutkovač a handričku, do ktorej vám vytečie voda. Na vrchnej bočnej strane radiátora nájdete skrutku, ktorú je nutné pootočiť. Kým tak urobíte, dajte pod ňu a okolo nej handričku. V prípade, že začne vytekať voda, je všetko v poriadku a skrutku dotiahnite naspäť. Ak radiátor syčí, nechajte skrutku uvoľnenú, až kým nezačne tiecť voda a až potom ju dotiahnite. V dome následne skontrolujte tlak vody, ktorý mohol poklesnúť a tým sa zníži efektivita prenosu tepla v systéme. Neuškodí po zakúrení skúsiť odvzdušniť radiátory ešte raz.

Tipy na šetrenie teplom doma

Existuje niekoľko maličkostí, ktoré vám dokážu zmeniť účty za teplo. Jedným z nich je, aby záclona nezakrývala radiátor. Inak vykurujete priestor medzi oknom a radiátorom, nie izbu. Dokonca aj prach a nečistoty znižujú výkonnosť vykurovania radiátorom, takže ich pred zimou určite dôkladne utrite.

Ako sme spomínali, okná dokážu zobrať množstvo tepla. Na chalupách a chatách môže byť praktickým pomocníkom izolačná fólia na sklá, vďaka čomu sa zníži únik tepla až o tretinu. Ďalšou možnosťou sú vonkajšie žalúzie, ktoré udržia až desaťnásobok tepla v porovnaní s tými vnútornými.

Optimálna teplota v domácnosti

Zlým zvykom mnohých slovenských domácností je prekurovanie. V obytných izbách pritom stačí teplota 21 stupňov a v spálňach len 18 stupňov Celzia. Každý jeden stupeň pritom hrá veľkú rolu. Zvyšuje spotrebu energie o asi 6%. Ak si teda spálňu prekurujete na 24 stupňov, platíte o 36% zbytočne naviac – a takáto teplota škodí vášmu dobrému spánku, imunite a zdraviu. Výnimkou samozrejme môže byť kúpeľňa, kde teplota 24 stupňov neuškodí. Tu sme totiž často vyzlečení a miestnosti sú menšie. Naopak chodbu, kde vstupujeme ešte oblečení z vonku, postačuje vykurovať na 16 stupňov.

Ak ste zateplili svoju stavbu, neznamená to, že automaticky znížite cenu za energie v plnom rozsahu. Kombinácia staršieho kotla a nového zateplenia spôsobuje cyklovanie kotla a jeho neefektívnu prevádzku. Kúpou moderného kondenzačného kotla dokážete znížiť spotrebu plynu až o desiatky percent.

Ak máte v domácnosti modernú reguláciu tepla, myslite na praktickosť. Keď odídete z domu do práce a deti do školy, nie je potrebné, aby sa naplno kúrilo v prázdnom dome. Stačí, keď nastavíte termostaty tak, aby kotol udržoval nižšiu teplotu a začal kúriť pred vašim zvyčajným príchodom domov.

Ako vetrať v zateplenom dome

Zateplenie dokáže vo všeobecnosti úplne zmeniť fungovanie tepla v dome. Musíte teda zmeniť aj svoje správanie. To, čo si dom predtým odvetral prirodzenými únikmi, sa po zateplení bude držať vo vnútri. Môžu vznikať plesne, hromadenie vlhkosti a rosenie skiel. Prečo? Kúpeľňa, kuchyňa a naše fungovanie produkuje paru, ktorá sa v prípade neodsávania nemá ako dostať von. Vetrajte preto intenzívne – otvorte okná dokorán na jednu až dve minúty a v zime to robte aj každé 2 hodiny. Nepoužívajte „ventilačku“ tak, ako v lete. Je to vyhadzovanie peňazí.

Málokto vie, že sú to práve steny, ktoré rozhodujú o pocitovej pohode – ak sú vychladnuté, máte stále pocit zimy. A presne naopak - keď sa po mnohých horúcich dňoch leta steny prehrejú, vy nejdete vyvetrať byt či dom ani v noci, bez ohľadu na vetranie.

Dôležitá je tiež vlhkosť vzduchu – čím je vyššia, tým máte väčší pocit tepla. Ak dokážete udržať vlhkosť medzi 40% a 50%, budete mať pocitovú teplotu o 2° až 3° C vyššiu.

Dobrá rada na záver – naše oblečenie. Tak ako v zime nechodíme von v krátkom rukáve a krátkych nohaviciach, je čas aj doma vytiahnuť komfortné mikiny, tepláky, svetre a teplé deky. Veď so zimou prichádzajú aj dlhé večery pri televízii, stolných hrách, či návštevách – a vytvorenie komfortného útulného prostredia napríklad aj pri sviečkach, je tak na vás.