Päť trendov v interiérovom dizajne pre rok 2022

Rok 2022 je v plnom prúde, no stavebná sezóna je stále ešte len pred nami. Ak sa chcete inšpirovať pri úpravách a zmenách vo svojom bývaní trendmi, ktoré dominujú medzi dizajnérmi z celého sveta a sú aplikovateľné aj u nás, určite čítajte ďalej.

Farby roka 2022

Ak by sme mali vybrať jednu farbu pre rok 2022, necháme to na spoločnosť Pantone, popredného výrobcu farieb vo svete. Tá každý rok vyhlasuje farbu roka a pre rok 2022 je touto farbou Very peri. Odvážna modrá s podtónom fialovej a červenej vyjadruje radostný postoj a dynamickú prítomnosť, ktorá podporuje odvážnu kreativitu a nápadité vyjadrovanie. Aspoň tak to tvrdí výrobca.

U iných odborníkov na interiéry sa objavujú zmienky o hnedej a jej odtieňoch. Farby v roku 2022 majú jednoducho vyvolávať útulnosť – či už sa vyberiete k ružovej, terakotovej (hnedočervenej), alebo čokoládovo hnedej. Neutrálne odtiene idú do úzadia a ľudia viac experimentujú, no stále pritom chcú mať blízko k prírode.

Keď hovoríme, čo je „in“, tak musíme spomenúť aj to, čo je „out“. Tu môžeme konštatovať, že časy čisto bielych interiérov sú za nami. Na tých, ktorí žijú dnes prevažne doma, pôsobí biela až moc sterilne a po rokoch lockdownov a obmedzení chcú do interiéru trochu radosti. Ak teda biele priestory, tak ich v roku 2022 doplňte o svetlé a teplé drevo.

Biofilný priestor

Ani tento rok nesmie chýbať úplne nové, trendové slovo. Tým je „biofilný“ priestor. Ten charakterizuje veľa prirodzeného svetla, spojenia s vonkajším svetom a súlad s prírodou. Či už bude pandémia naďalej, alebo nie, zvykli sme si na home office a na to, že trávime menej času mimo domu. Hľadáme preto spôsoby, ako priniesť veci z prírody dnu do našich domovov.

V praxi si predstavte trend, kedy na stavbách budú väčšie okná. V kúpeľniach, ale aj pri obkladoch, podlahách, či kuchynských doskách sa viac použijú kameninové povrchy, mramor, či terakotové podlahy. Samozrejmosťou je tento rok množstvo zelene. A pri nej sa nenechajte obmedzovať veľkosťou. Vo svete si ľudia nechávajú v interiéri magnólie, či dokonca celý strom olivovníka.

Príroda sa nevyhýba ani stenám. Trendom sú korkové obklady, či odvážne tapety s pestrými vzormi, ktoré nemusia byť aplikované len na steny. Rovnako dobre zakryjú nudný povrch skrine, či dokonca strop. Keď už hovoríme o stenách, čoraz častejšie počuť o originálnych nápadoch, kedy akékoľvek objekty vytŕčajú zo steny. Po rokoch umiernenosti je tu odvážnosť v každom smere – aj tom 3D.

Tvarovaný nábytok

Zabudnite na hranaté a strohé tvary nábytku. Psychológovia potvrdzujú, že oblé tvary vnímame ako bezpečné a priateľské. Aj preto sa v roku 2022 nábytok, ale aj zrkadlá, či tvary na stene zaobľujú. Ak ste teda vždy pokukovali po dizajnérskom konferenčnom stolíku s oblými krivkami, teraz je ten najlepší čas na kúpu.

Zaujímavým trendom sú okná úplne bez závesov. Ak sa závesy v dizajnoch roku 2022 objavujú, tak sú vzorované. Spomedzi nábytku však tento rok najviac vyniká ten záhradný. Kým v minulosti sme ho vyberali skôr pre funkčnosť a odolnosť a behom posledných rokov ho skôr dopĺňali na svojich terasách, v altánkoch a na balkónoch, teraz je čas na originalitu jeho dizajnu. Trend, kedy grilujeme, usporadúvame záhradné párty a pozývame sa navzájom na záhrady počas slnečných dní, určite ešte pár rokov pretrvá.

Cestovateľské suveníry

Nepochybne zaujímavými sú aj dekoratívne drobnosti. Tie, ktoré sú nefunkčné a neosobné už nenachádzajú svoje miesto a naopak čím osobnejšie dekorácie, tým pre váš moderný interiér lepšie. Najviac sú v trende cestovateľské suveníry. A nemyslíme tým teraz magnetky na chladničke. Taniere, soľničky, sviečky, črepníky, fotky, personalizované obrazy, či dokonca chňapky s témou vašich posledných výletov sú vďačnou témou na rozprúdenie konverzácie s návštevou. A keď ste doma sami, pripomínajú vám tieto predmety pekné dovolenkové a oddychové chvíle, čím prospejete aj svojmu psychickému rozpoloženiu.

Viacúčelovosť izieb

Asi najpraktickejší z nových trendov v bývaní tento rok je viacúčelové využitie izieb. Izby a ich časti sú dnes navrhované tak, aby plnili niekoľko účelov naraz. Jedálenský stôl je tak zároveň miestom pre rodinné stolové hry. Hosťovská izba sa v dňoch bez návštev mení na pracovňu s počítačovým stolom, monitorom a odkladacím priestorom na dokumenty. Spálne sú vybavené zariadením na cvičenie a obývačka sa mení na domáce kino s lepším ozvučením, komfortnejším sedením a premietacím plátnom, či väčším televízorom.

Trendy roku 2022 sú pochopiteľným vyústením diania v našich životoch po rokoch obmedzení. Upravujeme svoje príbytky tak, aby nám plnili viac funkcií, aby sme sa v nich cítili útulnejšie, aby nás farby a textúry lepšie naladili a spojili s prírodou a aby sme nezabudli, že vonku je stále svet, ktorý budeme opäť objavovať.