Čo je potrebné na získanie stavebného povolenia?

 

S oteplením a jarou prichádza čas, kedy sa stavby opäť rozbehnú naplno. Ak ste nechali svoju stavbu cez zimu „vymrznúť“ a „sadnúť“, všetko je len otázkou počasia. Ak ste len teraz získali pozemok, asi uvažujete, koľko času vám zaberú „papierovačky“ a kedy budete môcť začať stavať. Prinášame vám prehľad odhadu časov aj potrebných úkonov pri stavbe domu.

Jar a teplejšie počasie oživujú aj stavebný ruch. Ideálne je, keď teploty ani v noci neklesajú pod 5 stupňov, aby ste mohli pracovať na všetkých potrebných stavebných úkonoch. Zároveň však máte pred sebou asi osem mesiacov, kedy do toho môžete ísť naplno. Bez stavebného povolenia však začať nemôžete. Čo všetko je potrebné pre jeho získanie a koľko času to asi zaberie?

 

Časovo náročné behanie po úradoch

Ak ste si neurobili svoje povolovacie papiere počas zimy, s výstavbou tak rýchlo nepočítajte. Ak všetko ide podľa očakávaní, získanie stavebného povolenia vám zaberie približne pol roka. A to v prípade, že nebudú prestoje na vašej strane a budete čakať len na vyjadrenia úradov a termínov, ktoré na ich úkony majú. Optimistický scenár preto hovorí o pol roku, kým budete mať v rukách vytúžené papiere pre stavbu. Neklesajte však na nálade. Odborníci sa aj tak zhodujú, že ideálne je, aby zaliata základová doska takpovediac vymrzla. To znamená, že ak pol roka potrvá získanie povolenia, máte dva mesiace na vykopanie základov a zaliatie základovej dosky, prípadne aj hrubú stavbu, ktorú dostanete pod strechu. V betóne potom prebehnú procesy vyžadujúce čas - stavba takpovediac sadne. Tým znížite riziko zvyškovej vody, najmä ak používate maltu, ktorá by mohla spôsobovať plesne napríklad medzi stenou a izoláciou.

 

Mám pozemok – čo ďalej? 

S pozemkom máte veľkú časť vysneného domu za sebou. Máte kde stavať. Podstatné však je, aby bol pozemok klasifikovaný na individuálnu bytovú výstavbu – takzvané IBV-čko. To bude chcieť vyjadrenie a súhlas Pozemkového úradu.

Ak ešte nemáte projekt domu, je čas jednať. Vybrať si môžete medzi katalógovými projektmi, alebo oslovte architekta. Po niekoľkých sedeniach s ním bude vedieť urobiť architektonickú štúdiu a po jej odobrení aj projektovú dokumentáciu. Pre samotných stavbárov bude najpodstatnejší tzv. výkaz výmer – zoznam koľko akého materiálu budú potrebovať na tú-ktorú časť výstavby. Celý tento proces môže trvať od jedného do troch a viac mesiacov.

Jedna malá poznámka – pri rodinnom dome myslite aj na záhradu. V tomto čase je vhodné si premyslieť, kde chcete mať vývody pre elektrinu, vodu či iné energie aj na záhrade, pri altánku, vonkajšej kuchyni či záhradnom domčeku, jazierku, či bazéne.

 

Množstvo vyjadrení k stavebnému povoleniu

S projektom v rukách môžete postúpiť k samotnému získaniu stavebného povolenia. V prvom rade zoberte projekt do ruky a zájdite na príslušný stavebný úrad skonzultovať zámer výstavby. Pozor si dajte na spomínaný pozemok. Ak nie je určený na IBV, je potrebné rozdeliť proces na územné rozhodnutie a stavebné povolenie.

Okrem vyplnenia žiadosti o stavebné povolenie vás čaká veľa vyjadrení zúčastnených strán. To sa týka vodární, elektrární, plynární, telekomunikácií, požiarnej ochrany, aj obvodného úradu životného prostredia. Ideálne je, ak v tejto fáze už máte zmluvy o pripojení na elektrinu, plyn, vodu a kanalizáciu. Okrem správcov sietí sa vyjadruje aj správca cesty a dopravný inšpektorát. Môže byť potrebné nechať spracovať projekt vjazdu dopravným projektantom – ten od architekta nemusí stačiť. Ak staviate blízko železničnej trate, vyjadriť sa musí aj ŽSR. V tejto fáze odporúčame aj napiecť dobrý koláč a s projektom oboznámiť a získať si súhlas aj u susedov, ktorí budú účastní na stavebnom pojednávaní.

 

Ako získať stavebné povolenie

Ak máte všetky vyjadrenia, papierovací maratón sa ešte neskončil. Uistite sa, že máte vysporiadanú prístupovú cestu, získajte z katastra originál listu vlastníctva a vlastníckej mapy. Pripravte si projektovú dokumentáciu, zaplaťte na obci správny poplatok, priložte stanovisko pozemkového úradu, všetky vyjadrenia – a môžete žiadosť podať.

Následne vás čaká stavebné pojednávanie, kde sú prizvané všetky zúčastnené strany, ktoré môžu mať pripomienky – a stavebný úrad ich môže, ale nemusí akceptovať. Celé to môže trvať jeden až dva mesiace a po podaní si počkáte ďalší mesiac na schválenie. Pripravte sa na kolky a množstvo kópií dokumentov.

A keď vám konečne príde vytúžené stavebné povolenie, počkáte si ešte ďalších 15 dní, kým budete môcť zakopnúť do zeme – zúčastnené strany sa totiž v tejto lehote ešte môžu odvolať. Hoci pol roka na vybavenie sa na začiatku článku zdala byť dlhá doba, po rozdelení na drobné človek pochopí, prečo je to tak.

A hoci celý tento proces znie veľmi náročne, pravdepodobne ho zažijete len raz za život – a budete medzi tými šťastnými, ktorí mohli vybudovať nový dom, ktorý budú užívať ešte ďalšie generácie po vás. Toto treba mať na pamäti, aby vám vydržali sily. Ak sa do toho chcete pustiť a chýba vám pozemok, určite navštívte náš web s aktuálnou ponukou