6 tipov na úspešné sťahovanie

Sťahovanie je spojené s nadšeným očakávaním nového a lepšieho bývania. No zároveň je ťažkou skúškou a časovo, fyzicky a najmä psychicky náročným úkonom v živote.  Ako ho zvládnuť čo najlepšie a najefektívnejšie?

Sarkastické porekadlo hovorí, že je lepšie dvakrát vyhorieť, než sa raz sťahovať. Sťahovanie je jeden z najstresujúcejších momentov života a tí, ktorí ho nedávno zažili, majú vždy po ruke odrádzajúce, vtipné aj ohromujúce zážitky, o ktoré sa radi podelia. Tu je niekoľko tipov, ktoré sa vám pri sťahovaní zídu:

ZAČNITE VČAS

Ak nie ste v zhone a máte dostatok času na presťahovanie sa, začnite skutočne zavčasu, aj mesiac až mesiac a pol pred presunom. Predaním či darovaním nadbytočných vecí z domácnosti sa vám uvoľní nielen priestor, ale aj energia v živote. Zakúpením dostatku škatúľ sa vyhnete chaosu toho, do čoho sa zbalíte. O škatule môžete požiadať aj v obchodoch s potravinami či elektronikou. Praktické sú najmä tie od banánov vďaka svojej pevnej konštrukcii. Keď budete vedieť, do čoho sa budete baliť, začať môžete s položkami ktoré nepoužívate. Napríklad v lete zbaľte zimné oblečenie, či knihy. Základom balenia je nepreťažiť každú škatuľu a tak dajte ťažšie objekty (napr. knihy) nadol a na ne niekoľko ľahších a objemnejších vecí (ako oblečenie).

MINIMALIZUJTE

Počas rokov bývania na jednom mieste si doma vždy nahromadíme množstvo vecí, ktoré nepotrebujeme. Sťahovanie je čas, kedy musíte prehodnotiť, čo potrebujete a čo nie. Veci, oblečenie, hračky, nábytok, šperky a množstvo iných položiek môžete inzerovať online a dostať tak niečo späť z ich hodnoty. Či už ich budete inzerovať na Bazoši, na Modrom Koníku, alebo využijete Marketplace na Facebooku, týmto spôsobom budete sťahovať len to, v živote čo naozaj používate. Základné pravidlo platí – ak nad tým váhate, predajte. A ak to nemôžete predať, sú aj miestne charitatívne organizácie, ktorým to môžete darovať. No a v poslednom rade – kúpte si veľké vrecia na odpad. Pretože určite ich zopár pri sťahovaní naplníte.

ZVOĽTE ČASOVÚ STRATÉGIU

Ak sa presúvate v rámci mesta či okresu a máte na presun povedzme týždeň, môžete zvoliť spôsob postupného presunu – a baliť a rozbaľovať v priebehu dní. No väčšina ľudí nemá takýto luxus a tak prichádza na radu sťahovacia služba, alebo prenájom dodávky. Hlavná sťahovacia sezóna je leto a teda od júna do augusta. Tu počítajte, že kto skôr rezervuje termín, ten má väčšiu šancu na presun. Sťahovacích služieb predsa len nie je veľa. Líšiť sa môže aj dostupnosť behom dní v týždni. A tak počítajte s možnou nutnosťou zobratia si dovolenky, alebo voľného termínu počas víkendu.

BAĽTE S ROZUMOM

K nákupnému zoznamu na sťahovanie si pripíšte lepiacu pásku, rôznofarebné fixky, noviny alebo letáky, odpadkové vrecia a papierové utierky. Odporúčame, aby sa vám veci z rôznych izieb dostali do jednej škatule. Po presťahovaní totiž viete rozmiestniť označené škatule podľa izieb. Ak k nápisom na nich pridáte aj to, čo škatule obsahujú, vyhnete sa poskakovaniu nad desiatkami otvorených škatúľ po celom novom byte, či dome. Na začiatku si síce poviete „to si budem pamätať“, no po zatvorení vyzerá každá škatuľa prakticky rovnako. Zbaľte si aj špeciálnu škatuľu s názvom „nutné“. Hoci sa kompletne nevybalíte hneď v prvý večer, sú veci, ako hygienické potreby, pyžamo, povlečenie, ale aj spodná bielizeň a veci na seba na druhý deň, ktoré chcete mať poruke. Našim tipom je využiť na toto cestovný kufor, s ktorým chodíte na dovolenku, či cestovnú tašku na víkendové výlety. K tomu samozrejme pribaľte cennosti, doklady, hotovosť a iné veci, ktoré nechcete, aby sa povaľovali po nehnuteľnostiach a prechádzali rukami sťahovákov.

ŠPECIÁLNE OBJEKTY

Sú dva typy objektov, ktoré si od vás vyžiadajú špeciálnu starostlivosť: Elektronika a kuchyňa. Kým pri elektronike je základom citlivosť, aby sa nerozbili monitory a nepolámali káble, v kuchyni je to všetko o citlivosti skla a porcelánu. Vtedy prichádzajú na rad papierové noviny, alebo letáky, ktorými oddeľujte do seba zapadajúce taniere, misky a poháre. Mať k tomu poruke výplne z polystyrénu je výhodou, no poslúžiť môžu aj skrčené gule z papiera, ktoré zabránia rozbitiu. Škatule, pri ktorých hrozí rozbitie označte „KREHKÉ“ a tiež „Touto stranou nahor“. Dôvody sú očividné. Pri elektronike, ešte kým ju odpojíte a zbalíte, si odfoťte jej zapojenie a stav. To prvé sa hodí pri zapájaní v novom byte alebo dome a to druhé pri vymáhaní možných škôd. Fotodokumentácia pritom nikdy nezaškodí.

POŠTA A ENERGIE

Keď už budete mať fyzický presun za sebou, zostáva ešte niekoľko dôležitých maličkostí. Odstráňte menovky zo zvončeka, schránky a dverí na starom byte či dome a umiestnite ich na ten nový. Je vhodné presmerovať poštu, ktorá vám ešte môže prísť na starú adresu, do nového bývania. A na novom mieste sa nezabudnite prihlásiť na odber elektriny, vody, plynu, internetu a zistite si režim vývozu smetí. Potom si už len stačí vydýchnuť a s úsmevom okolo seba si povedať – vitaj doma.