Rady a tipy pre hĺbkové upratovanie

 

Pravidelné týždňové upratovanie je bežné v každom byte a dome. No s blížiacimi sa Vianocami prichádza okrem nákupov a vianočných dekorácií aj čas svoju domácnosť poriadne vyupratovať. Ako na to?

Zvyk dôkladného hĺbkového čistenia sa stal zvykom, no zároveň aj akousi nutnosťou, pretože na mnohých miestach, za nábytkom či v jeho vnútri, sa od Veľkej noci nahromadila kopa prachu a špiny. A nie je nad dobrý pocit, keď na Vianoce máte domácnosť vyleštenú a v každom kúte a ohľade čistú.

 

Popracujte na minimalizme

 

 

V prvom rade, podobne ako sme radili pri upratovaní garáže, využite príležitosť upratovania na vyhodenie vecí, ktoré nepoužívate, sú „lapačmi prachu“ či patria do kategórie „to by sa mohlo hodiť“, alias nikdy to už nepoužijem. Sem patrí aj oblečenie. Ak ste niečo rok nemali na sebe, je len mizivo percentná šanca, že si to ešte niekedy oblečiete. Najmä zimné veci zaberajú veľa miesta a v dnešných časoch sa teplé oblečenie hodí nadovšetko napríklad našim susedom na Ukrajine. Odovzdať ho môžete napríklad v centre Liptov pre Ukrajinu. Pre ostatné skrine, poličky a odkladacie priestory platí, že kým niekto z domácnosti vyberá a čistí, iný môže triediť. To sa týka aj papierov, dokumentov a podobne. Už tým, že do domu zavediete minimalizmus, vám príde domácnosť omnoho čistejšia.

 

Postupujte zhora dole

 

 

Náročná úloha zaberajúca čas sa najľahšie zvládne vtedy, keď si ju rozdelíte na malé časti. Pri upratovaní platí, že postupujeme od stropu nadol. Už pre zákon gravitácie, ktorý sa nevyhýba ani padajúcej špine a prachu. Utrite mokrou utierkou s trochou saponátu lustre, vrchy kuchynských skriniek, kde sa prach rád mieša sa mastnotou, vyberte poličky a utierajte ich rovnako, ako špajzu a skrinky na riad a príbory. Naplánujte si práce tak, aby ste mali na všetko dostatok času. Prach vždy utrite prachovkou, ktorá ho na seba nalepí, až potom utierkou s leštidlom na nábytok. Majte vždy prístupné okno na rýchle vyprášenie prachovky. Takto postupujte až na zem, kde si dajte obzvlášť záležať. V skriniach sa na spodku naakumuluje prach a špina padajúca z oblečenia, preto dôsledne umyte aj tie.

 

Triky pre čisté žalúzie

 

 

V zimnom období nájdete asi len málo dní na čistenie okien. No ak máte žalúzie, viete aká je nočná mora ich vyčistiť. Teraz prichádza na rad tá malá násadka so štetinami na vysávač, tá, ktorú nikdy nepoužívate a nik nevie na čo je. Na žalúzie je ako stvorená. Zatiahnite žalúzie, povysávajte, prevráťte naruby a zopakujte. Prederavila sa vám ponožka? Vyperte ju ešte raz, a ukončite jej životný cyklus pri upratovaní. Navlečte si ju na ruku a uvidíte, ako skvelo vám poslúži na vytretie miest, kam sa inak ťažko dostanete – aj napríklad žalúzií.

 

Trocha octu so sódou bikarbónou

 

 

Zápach octu nemá rád nik, no pri čistení ho len tak niečo neporazí. Zápach rýchlo vyprchá, no čistota vám zostane. Len máločo tak dobre zabráni tvorbe plesní. Spolu so sódou bikarbónou je táto dvojica neprekonateľná.

Jedným z príkladom je umytie rúry. Zmiešajte 4 lyžice sódy bikarbóny, 5 lyžíc octu a pár kvapiek prostriedku na riad. Naneste to po celom vnútre rúry, nechajte niekoľko hodín pôsobiť a potom utrite mokrou utierkou. Podobne pôsobí táto dvojica na vodný kameň na sprchovom kúte. Pre hĺbkové čistenie využijete aj starú zubnú kefku. Stačí na ňu dať samotnú sódu bikarbónu a takto bude čistý každý záhyb pri umývaní vodovodných batérií.

Ako umyť práčku, najmä jej gumové tesnenia, ktoré radi černejú a zapáchajú? Na dva diely octu pridajte štvrť dieliku sódy, štvrť dielu vody a starou hubkou na riad umyte gumové tesnenia. Ak to nerobíte pravidelne, pri hĺbkovom čistení nezabudnite: Na spodku prednej časti pračiek býva výpust špinavej vody. Zoberte nádobu, do ktorej sa špinavá voda vyleje samospádom a opäť utesnite. Jeden hrnček sódy bikarbóny a po ňom jeden hrnček octu skvelo vyčistí aj odtoky tak v kúpeľni, ako i v kuchyni.

 

Tipy na dôsledné čistenie domu a bytu

 

 

  1. Pri čistení dlážky pohnite nábytkom, nadvihnite ho a umyte aj spodok nôh nábytku.  Ak máte koberec, prenajmite si tepovač a použite ho aj na gauč. Prekvapí vás, aká špina z neho pôjde.
  2. Rozoberte z postele matrace, vyprášte ich, upravte rošty, vytrite vnútro postelí a odsuňte ich pre vytretie prachu a špiny za nimi.
  3. Ak máte prach na textilných častiach, ako sú kryty na lampu, použite valček na chlpy.
  4. V kuchyni vyčistíte okolie varičov a spotrebičov dôkladnejšie, ak pri záhyboch prejdete špáradlom.
  5. Nezabudnite na chladničku. Vyberte z nej potraviny a umyte zvnútra nielen vodou, ale aj čistiacim prostriedkom.
  6. Ak máte na vankúšoch v obývačke či inde po byte dekoratívne obliečky, dajte ich vyprať.
  7. Ak nemôžete deti do prác zapojiť, outsourcujte ich na chvíľu k starým rodičom.
  8. Vyčistené izby poriadne vyvetrajte – otvorené okná dokorán na krátky čas vymenia vzduch, ale neochladia miestnosť a nestratíte tak nič na kúrení.

 

Čo nakúpiť na upratovanie

 

 

Pri čistení domu vám samozrejme nič nesmie chýbať. Preto ešte kým sa do toho pustíte, skontrolujte si, čo vám môže zo zoznamu nižšie chýbať:

 

Upratovacie firmy na Liptove

 

 

Ak sa vám do celého hĺbkového upratovania skutočne nechce, alebo naň nemáte čas, môžete si prizvať upratovaciu firmu. Pre jednoduchosť sme vám tie, ktoré sídlia v Liptovskom Mikuláši, spísali do zoznamu (podľa abecedného poradia):