Jednoduchosť v domácnosti:

o čom je minimalizmus v bývaní

 

Minimalizmus je vo svojom jadre o odstránení nepotrebného a ponechaní priestoru pre to, na čom skutočne záleží. A v bývaní môže znamenať veľkú zmenu toho, ako sa vo svojom domove cítite.

 

 

V našom uponáhľanom svete je pôvab minimalistického životného štýlu čoraz silnejší. Kým naši rodičia a prarodičia zažívali nedostatok, my sa skôr vyrovnávame s prebytkom. Časom sa v našich domovoch nahromadí veľa vecí, ktoré priestor zapĺňajú a stáva sa z neho niečo medzi gýčom a skladiskom. Ak sa aj vy rozhliadnete okolo seba a poviete si, že je toho akosi moc, pomôžeme vám upratať, prerobiť alebo jednoducho vniesť do svojho priestoru viac pokoja.

 

Viac než len dizajnový koncept

 

 

Minimalizmus je viac než len dizajnový koncept; je to zmýšľanie. Ide o nájdenie slobody a jasnosti zredukovaním života na jeho podstatné veci. Vo vašej domácnosti to znamená vytvoriť priestory, ktoré sú nielen estetické, ale aj funkčné a bez prebytkov.

Skôr ako začnete, pochopte, že minimalizmus je o uprednostňovaní priestoru, svetla a jednoduchých foriem. Nejde o vytvorenie chladného alebo neosobného priestoru, ale skôr o taký, ktorý pôsobí pokojne a zámerne.

Majte aj na pamäti to, že nejde o akési povyhadzovanie vecí raz za život. Ide o neustály proces. Pravidelne prehodnocujte svoj priestor a odstraňujte predmety, ktoré už neslúžia svojmu účelu alebo nezodpovedajú vašej minimalistickej estetike.

Hoci minimalizmus uprednostňuje určitú univerzálnosť v dizajne, je dôležité, aby váš priestor pôsobil osobne. Hranica s chladne a neosobne pôsobiacim priestorom je veľmi tenká a tak sa nesnažte napodobiť iný katalógový priestor a nezabudnite na fotografie, umelecké diela, či predmety, ktoré sa vám spájajú s osobným životom.

 

Začíname „debordelizáciu“

 

 

Prvým krokom k prijatiu minimalizmu vo vašej domácnosti je upratať si. Tento proces nie je len o zbavení sa vecí, ale aj o prehodnotení toho, čo je skutočne dôležité. Ako začať?

  1. Roztrieďte svoj majetok do kategórií: ponechať, darovať, predať a vyhodiť. Buďte úprimní v tom, čo používate pravidelne a na čo sa naopak pravidelne hromadí prach. Pamätajte, že nejde o to, aby ste mali menej kvôli tomu, ale o to, aby ste si ponechali to, čo dodáva vášmu životu hodnotu.
  2. Vyberte si správny nábytok. Minimalistický nábytok sa vyznačuje svojou jednoduchosťou a funkčnosťou. Vyberte si kúsky, ktoré sú štýlové aj praktické. Hľadajte čisté línie, neutrálne farby a kvalitu pred kvantitou. Viacúčelový nábytok, ako napríklad úložný otoman alebo rozkladacia pohovka, je obzvlášť cenný v minimalistickom dome. Vyberte si vysokokvalitné kusy pred veľkým počtom položiek. Investujte do nábytku a predmetov, ktoré sú dobre vyrobené, odolné a majú nadčasový dizajn. Ak hľadáte inšpirácie, škandinávsky dizajn je najčastejšie spájaný s minimalizmom.
  3. Držte sa neutrálnych tónov. Biele, béžové a šedé vytvárajú pokojný a prehľadný vzhľad. Hovoria, namiesto toho, aby ste vyplnili každé miesto na stene alebo policiach. Aby ste sa vyhli príliš ostrému pocitu priestoru, začleňte textúru. Môže to byť prostredníctvom textílií, ako sú vlnené prikrývky, ľanové závesy alebo tkané koberčeky. Textúry dodávajú hĺbku a zaujímavosť bez toho, aby zahltili priestor farbou.
  4. Kľúčom je dobré svetlo. Maximalizujte prirodzené svetlo všade tam, kde je to možné. Ťažkým, tmavým závesom sa radšej vyhnite. Pri výbere svietidiel siahnite po svietidlách s jednoduchým dizajnom, ktoré dopĺňajú minimalistickú estetiku. Pokiaľ ide o dekoráciu, riaďte sa mantrou „menej je viac“. Vyberte si niekoľko zmysluplných umeleckých alebo dekoračných predmetov, ktoré k vám skutočne sedia.

 

Čo vám minimalistická domácnosť prinesie

 

 

V prvom rade zistíte, ako sa vám uľavilo na duši. Menší neporiadok znamená menej vizuálneho stresu a tak si do života prinesiete pokoj. Menej predmetov vo vašej domácnosti znamená aj jednoduchšie čistenie a údržbu – a teda viac času na seba. Minimalizmus tiež často vytvára ilúziu väčšieho priestoru, čo je výhoda, najmä ak máte menší bytový priestor.

Prijatie minimalistického bývania vo vašej domácnosti znamená nájsť krásu a pokoj v jednoduchosti. Je to cesta objavovania toho, čo je podstatné, a opúšťania zvyšku. Osvojením si minimalistického prístupu vytvoríte priestor, ktorý je nielen vizuálne príťažlivý, ale aj duševne a duchovne omladzujúci.

 

Niekoľko ďalších tipov na minimalistickú domácnosť

 

 

  1. Zjednodušte svoj úložný priestor:

Neporiadok je protikladom minimalizmu. Rozhodnite sa pre šikovné úložné riešenia, ktoré skryjú neporiadok. Obzvlášť užitočné môžu byť vstavané police, úložný priestor pod posteľou a multifunkčný nábytok.

  1. Premyslene spravujte výzdobu

Pokiaľ ide o výzdobu, buďte selektívni. Každý predmet vo vašej domácnosti by mal mať nejaký účel alebo vám prinášať radosť. Vyberte si niekoľko kľúčových umeleckých diel alebo predmetov, ktoré k vám skutočne hovoria a prispievajú k celkovému pocitu z vášho priestoru.

  1. Minimalizmus aj na dvore a záhrade

Ak máte vonkajší priestor, rozšírte minimalistický prístup aj tam. Rozhodnite sa pre jednoduchý, čistý dizajn záhrady a vonkajší nábytok s elegantnými líniami.

 

Prechod na minimalistický dizajn sa nestane zo dňa na deň. Ide skôr o postupné a zámerné rozhodnutia smerom k jednoduchosti a funkčnosti. Neuponáhľajte to a experimentujte s rôznymi aranžmánmi a užívajte si proces vytvárania pokojnejšieho a účelnejšieho životného priestoru pre vás aj vašu rodinu. Nájdete v tom novú radosť a energiu do života.