Toto by ste mali vedieť o investičných nehnuteľnostiach

 

Ak chcete k svojmu pasívnemu príjmu pristúpiť aktívne, jedna z najpopulárnejších ciest vedie cez investičnú nehnuteľnosť.

 

 

Hovorí sa, že s peniazmi je problém len vtedy, keď nie sú – a keď sú. Ak máte financie, zvažujete, ako ich uložiť niekam, kam na ňu pazúre inflácie a nízkych úrokov na účtoch nedosiahnu. Investičné nehnuteľnosti sa na Slovensku, obzvlášť v našom regióne Liptova, dlhodobo tešia v tomto ohľade veľkej pozornosti. No ako pri každej nehnuteľnosti, aj tu stojí za to dvakrát premyslieť a raz kupovať.

 

Krátkodobý vs dlhodobý prenájom

 

 

Voľba medzi krátkodobým a dlhodobým prenájmom závisí od viacerých faktorov. Medzi tie prvotné patrí lokalita nehnuteľnosti. Čím bližšie k atrakciám turistického ruchu, tým sa krátkodobé prenájmy, obzvlášť keďže máme na Liptove dve plnohodnotné turistické sezóny, viac oplatia. Pre Liptov však podľa našich skúseností vieme, že prenajmete takmer čokoľvek slušne vyzerajúce – aj bez ohľadu na konkrétnu liptovskú lokalitu.

Krátkodobé prenájmy si vyžadujú nafotenie, vytvorenie ponuky a inzerovanie na ubytovacích portáloch a platformách typu Airbnb a Booking. Výhodou je, že vám môžu zarobiť viac, máte aj väčšiu flexibilitu hýbať s cenou a keď nemáte hostí, vždy môžete nehnuteľnosť využiť sami. Nevýhodou je viac práce – spravovanie rezervácií, upratovanie či opravy a údržba.

Dlhodobé nájmy sú vašim stabilnejším príjmom a môžete ich viac „pustiť z hlavy“. Pri dobrom nájomcovi máte pravidelný príjem bez toho, aby ste o nehnuteľnosti veľa počuli, či museli sa o ňu pravidelne starať. V ideálnom prípade u vás pôjde o jedno hĺbkové čistenie a maľovanie za pár rokov. Nehnuteľnosť však nemusí vynášať toľko peňazí a byt, apartmán, či dom nemôžete využívať vy sami. Dlhodobo prenajímané nehnuteľnosti si tiež vyžadujú viac odkladacieho priestoru, nábytku, spotrebičov a vybavenia.

 

Správa a údržba nehnuteľnosti

 

 

Úspešná správa nehnuteľnosti na prenájom si vyžaduje dôkladnú pozornosť k detailom. A to najmä pri tých krátkodobých prenájmoch. To zahŕňa pravidelné upratovanie a údržbu, ako je maľovanie, opravy a kontrola funkčnosti zariadení. Dôležité je tiež byť pripravený na riešenie pohotovostných situácií, ako sú havárie a núdzové opravy. Ak nechcete príjmy z prenájmu ukladať inde, vždy môžete investovať do lepšieho vybavenia či nábytku, ktoré nehnuteľnosť zatraktívnia pre ďalších nájomcov.

 

Koľko dosahujú výnosy z investičných nehnuteľností

 

 

Finančná stránka investovania do nehnuteľnosti na prenájom je rovnako dôležitá ako jej fyzická správa. Očakávané ročné výnosy sa môžu líšiť v závislosti od lokality, veľkosti a typu nehnuteľnosti, ako aj od spôsobu prenájmu. Priemerne môžu výnosy dosahovať okolo 5-7% hodnoty nehnuteľnosti. Do ceny nezabudnite zohľadniť všetky prevádzkové výdaje, vrátane daní z nehnuteľností, poistenia, správcovských poplatkov a nákladov na energie. Tieto výdavky môžu významne ovplyvniť vašu celkovú návratnosť investície, preto ich majte pod drobnohľadom a vhodne prispôsobujte cenotvorbu vašim nákladom. To je dôležité napríklad počas kolísajúceho trhu s cenami energií.

 

Investovať, či neinvestovať

 

 

V našom podhorskom regióne sa jednoznačne investičné nehnuteľnosti oplatia – to vidíte aj na boome výstavby. Má to však

svoje ale. Ak máte našporených len nejakých 30% ceny nehnuteľnosti a zvyšok plánujete financovať z úveru, dobre si prepočítajte úrokové sadzby. Dnes už môžu cenu z prenájmu navýšiť tak, že bude ťažké nehnuteľnosť s vysokou cenou prenajať. Oplatí sa to v prípade, že máte väčšinu (alebo celú) sumu nehnuteľnosti hneď k dispozícii a teda potrebujete niekam uložiť peniaze.

Dobre si tiež premyslite, či máte čas a priestor na správu a údržbu. Ak nie, či máte dobrú správcovskú spoločnosť. Mnohé rekreačné nehnuteľnosti takéto služby ponúkajú v rámci svojich služieb a hoci tak prídete o časť peňazí z prenájmov, kúpite si bezstarostnosť.

Ak však všetko dobre naplánujete a efektívne zmenežujete, môžete svoje príjmy maximalizovať a zabezpečiť, že vaša investícia bude dlhodobo úspešná a zhodnotí sa na jej prípadný predaj v budúcnosti, kým časom jej trhová cena prirodzene narastie.