Nehnuteľnosti majú vždy svoju hodnotu

V čase koronakrízy mnohí ľudia váhajú, ako investovať svoje peniaze. Je veľmi ťažké odhadovať, ako sa bude vyvíjať situácia a preto sú akciové trhy rizikom. Investície do realít sú najvhodnejšou alternatívou pri dodržaní určitých podmienok. Zhrnuli sme pre vás niekoľko rád, ako na to: 


Uloženie peňazí na účtoch tiež nie je najšťastnejšou voľbou. Na nich je úročenie len minimálne, pričom opatrenia bánk v týchto časoch môžu viesť aj k negatívnemu úročeniu – a vtedy už skutočne strácate, nehovoriac o bežnej inflácii. Väčšina investorov zvažuje, ako ideálne uložiť svoje peniaze tak, aby nestrácali na hodnote. Akciové trhy sú jednou z častých volieb, no pri rýchlosti a trendu vývoja koronavírusu to prinášajú riziká. Najväčšou hrozbou akcií je, že sa môžu dostať až na nulovú hodnotu. Pri investícii do nehnuteľností sa to nikdy nestane: máte fyzický objekt vo vlastníctve, ktorého hodnota môže kolísať, no nikdy nebude na nule. 

Nové byty - šanca na zarobenie 

Investícia do rezidenčných realít pre vás môže znamenať šancu na zarobenie. Obzvlášť, pokiaľ dokážete po kúpe byt či apartmán vylepšiť, alebo zariadiť, čím zas zvýšite jeho hodnotu. Ceny nových bytov a apartmánov na Slovensku idú dlhodobo nahor. Ak zoberieme údaje zverejnené Národnou asociáciou realitných kancelárií (NARKS) od roku 1997 do roku 2020 bol ročný nárast cien 6%, aj so započítaním všetkých kríz, ktoré sme prekonali. Čiže stačí počkať na vhodný čas na predaj. Ďalšou výhodou je možnosť prenájmu medzi časom nákupu a predaja. Presýtenia sa ani zďaleka báť nemusíme. Podľa štatistík EÚ chýba na našom trhu asi 400 000 bytov. Do naplnenia tejto hodnoty, vzhľadom na počet nových developerských projektov, uplynie ešte dlhá doba.  

Hlavné zameranie – novostavby

V Residence Real sledujeme trendy na trhu so špecializáciou na Liptov už 10 rokov. Za ten čas sme sa začali zameriavať najmä na nové rezidenčné developerské projekty. Dôvodom je, že práve tieto majú najstabilnejšiu hodnotu. Na našom trhu čoraz viac nehnuteľností dosahuje vek, kedy bude nutná ich prestavba a s tým súvisiace investície. Staršie nehnuteľnosti vyžadujú aj väčšie náklady na údržbu a energie. A práve údržba, opravy, renovácie, teplo, elektrina a voda jednoznačne hrajú v prospech nových rezidenčných nehnuteľností. Majú síce vyššiu obstarávaciu cenu než tie staré, no z horizontu 10 rokov si je k cene nutné započítať aj náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti, ktoré budete ako majiteľ musieť znášať. A tie sú pri starších bytoch a domoch podstatne vyššie. 

Kvalita, lokalita, doba

Pri výbere realitnej investície sú rozhodujúce najmä tri faktory: kvalita, lokalita a doba investície. 
Je potrebné, aby ste boli pripravení mať v nehnuteľnostiach peniaze uložené aspoň na 10 rokov. Vývoj na trhu môže túto dobu podstatne skrátiť (a predať môžete skôr), ale aj pri najhorších scenároch sa ideálna ziskovosť dosiahne približne po dekáde. 
Kvalita prevedenia je druhým podstatným prvkom. Odolné a trvácne materiály, použité technológie, energetická trieda, ... to všetko sa majiteľom vráti.  

Nové rezidenčné projekty sa v regióne Liptova ponúkajú v širokej palete: Od moderných bytov v Rezidencii Palúdzka, cez nové pozemky na individuálnu bytovú výstavbu nad obcou Hybe až po unikátne apartmány v projekte Damian Jasná. Každá z nich spĺňa podmienky dobrej lokality – či vďaka diaľničnej dostupnosti a pokojného prostredia, situovania v top turistickej destinácii, či mestskej lokalite neďaleko centra mesta a oddychových aktivít. V lokalite sa určite vždy poobhliadnite aj po občianskej vybavenosti, ktorá dokáže vysoko zvýšiť hodnotu projektov, ako je tomu napríklad pri projekte Byty Papuča

Pokles rastu, nie cien

Realitný trh reaguje na krízy relatívne pomaly. Po krahu Lehman Brothers v roku 2008 trvalo ešte dva roky, kým sa v nehnuteľnostiach naplno prejavil dopad krízy. Preto je aj dobrý predpoklad, že ak sa podarí ekonomiku naštartovať do roka, na nehnuteľnosti by to malo mať len minimálny dopad. V takom prípade by sme sa mohli rozprávať o poklese rastu, ale nie o poklese cien, ktorý je najmä u nových nehnuteľností len málo pravdepodobný. 

Pochopiteľne sú časti realitného trhu, ktoré koronavírus pocítia výraznejšie. Medzi nich patria veľké nákupné centrá, či hotely a s turizmom previazané reality. Dlhé trvanie ich núteného zatvorenia aj to, že negenerujú príjem sa pravdepodobne spojí s obavami ľudí z krízy. Ľudia vtedy šetria, menej cestujú, menej nakupujú – nižšia domáca spotreba vytvára domino efekt. Rozhodujúce pre tieto segmenty bude to, koľko ľudí si vytváralo dostatočnú rezervu na horšie časy (ktorá by mala ideálne byť vo výške 3 platov). 

Časy lacných hypoték sú za nami

Napriek tomu že časy lacných hypoték sú už s dopadom Covid-19 za nami, dobré dohody sa pred letom ešte stále dajú urobiť. Do leta banky neavizujú reagovať zásadnými zmenami. No ani banky si už nemôžu dovoliť dávať hypotéky prakticky bez zisku. To sa dá len v období masívneho rastu s tým, že sa im to vykryje inými produktmi. 

 

Vhodný čas na investovanie nehnuteľností teda nie je tak daný kalendárnym rokom, ale rozumným zvážením svojich príjmov a rezerv a tiež vhodnou voľbou nehnuteľnosti. Vtedy dokáže byť realitná investícia tým najlepším dlhodobým uložením peňazí.