Toto sú interiérové farby roka 2021 podľa renomovaných svetových výrobcov

Rok 2020 priniesol veľa nových výziev, ktoré sa preniesli aj do roku súčasného. Medzi nimi aj oveľa viac času, ktorý trávime doma, medzi štyrmi stenami. A na to odpovedajú aj výrobcovia interiérových farieb s ich trendmi pre rok 2021. Ak vám popri populárnom home office a dištančnom vzdelávaní farby vašich interiérových stien zovšedneli, tu sú tipy na to, ktoré farby budú v interiéroch trendové podľa renomovaných producentov tento rok. Spoločným menovateľom sú upokojujúce a povzbudzujúce odtiene.

 

PANTONE: ULTIMATE GRAY A ILLUMINATING  

Vytrvalosť a povzbudenie. Taká je kombinácia, ktorú si za farby roka zvolila prestížna spoločnosť v oblasti farieb, Pantone.

Sivá farba pritom nesymbolizuje šedivé dni nášho života pod rúškom koronavírusu. Naopak – vyjadruje odolnosť, stabilitu a vyrovnanosť. Konkrétne zvolenou sivou roka 2021 je PANTONE 17-5104 Ultimate Gray.

K nej doplnili svietivo žltú farbu PANTONE 13-0647 Illuminating. Keďže ľudia hľadajú spôsoby ako sa nabudiť energiou a silou prekonať neisté časy, práve žltá symbolizuje hľadanie vitálnosti a dní plných slnka.

V interiéroch viete tieto dve farby kombinovať v sivej posteľnej bielizni či poťahmi gauča, v kontraste so žltými vankúšmi, v kuchyni zas napríklad sivou stenou so žltými barovými stoličkami.

 

PPG: TRANSCEND, BIG CYPRESS, MISTY AQUA

Aj skupina PPG, do ktorej portfólia patrí aj výrobca Primalex, zverejnila pre tento rok viac než len jednu farbu. Farebná paleta troch farieb reflektuje časy, kedy normálne už nie je normálnym a naše psychické a fyzické bytie je vystavované ťažkým skúškam. Ich jednoduché farby ponúkajú optimistické, upokojujúce a nostalgické tóny pre naše vyhorené dni.

Po rokoch čoraz väčších stimulov a konzumu prišiel čas jednoduchosti a oddychu. Ľudia opäť začali objavovať čaro jednoduchých vecí, akými sú prechádzky, túry, pečenie, či záhradkárčenie. A trio farieb PPG to zohľadňuje.

Transcend je ovsenný zemitý odtieň. Táto béžová farba jesenného latte, je hrejivým protipólom éry studenej sivej. Big Cypres je tieňovaná hrdzavá farba s podtónmi ovocia kaki, ktorá zvýrazní priestor a jeho útulnosť tak, že ho budete mať chuť objať. Misty Aqua, ako posledná do tria, je akvarelová modrá, ktorá sa pohybuje medzi azúrovou a tmavšou nebeskou modrou. Tento odtieň sa nazýva ceruleánska modrá. Pri nej sa sviežosť prekvapivo spojila teplými zemitými tónmi. Na ich webovej stránke si pritom stenu v týchto odtieňoch ľahko porovnáte.

Ako PPG zdôrazňuje, pri aplikácii týchto farieb v interiéri sa držte pravidla 60-30-10. Pričom 60% je dominantná farba izby, 30% je sekundárna farba a 10% je farba doplnkov.

 

DULUX: BRAVE GROUND

Pri zemi a zemitých farbách sa tento rok drží aj najväčší svetový výrobca farieb, AkzoNobel, vlastniaci tiež u nás známu značku Dulux. Na rozdiel od svojich konkurentov sa drží pri jedinej farbe roka. Je ňou béžovo-hnedastý zemitý odtieň, ktorému dali meno Brave Ground. Jeho cieľom je dodať nám odvahu na zmenu. Podľa ich prieskumu, to, čo ľuďom dneška najviac chýba, je pevná pôda pod nohami. Brave Ground dokáže vyplniť priestor, alebo dovolí naplno vyniknúť inej farbe.

Aj podľa AkzoNobel dnes viac uvažujeme nad tým, na čom v našich životoch naozaj záleží. Hľadáme pozitívnu cestu vpred, vieru v samých seba, spoluprácu s inými. Prijať zmenu chce odvahu a naše domovy by nám mali poskytnúť pevné a podporujúce základy, ako aj priestor pre kreativitu.

 

TIKKURILA: CUMULUS

Fínsky výrobca farieb stavil pre rok 2021 na jemný odtieň modrej. Pod kódomY354 uňho nájdete farbu s názvom Cumulus. Táto farba má roku 2021 dodať odkaz pozitívnosti a nádeje. Cumulus má v interiéri navodiť vzdušnú atmosféru letnej oblohy, so vzrušujúcim očakávaním lepších zajtrajškov.

Základný odkaz od Fínov znie: Len pokračujte. Pred nami sú nebesá. Táto modrá je symbolom kolektívnej nádeje a pritom upokojuje, stimuluje konverzáciu a posilňuje sebaistotu. A tej bude treba veľa - pri čakaní na slnečné dni počas tých daždivých. Nádej je však vždy lepšia než zúfanie. A Cumulus modrá je morom príležitostí a nádejí.