Čo je lepšie – bývanie na dedine, alebo bývanie v meste?

Ak ste sa už niekedy rozhodovali nad tým, kde bývať, jednou z prvých otázok určite bolo, či bývať na dedine, alebo v meste. Odpoveď na otázku, ktorá z týchto dvoch volieb je lepšia, však nie je jednoduchá. Všetko záleží od toho, akí ste ľudia a aký máte životný štýl.

Rozhodnutia o bývaní sú rozhodnutiami na dlhé roky, niekedy celý život. Pokiaľ sa nechcete neustále sťahovať a riešiť financovania a katastre, je lepšie si svoju voľbu miesta bydliska dobre zvážiť. Urobte si teda staré dobré „pre a proti“ na papier a zvážte argumenty, ktoré nahrávajú životu na dedine, ale aj životu v meste:  

ZA DEDINU

Sú veci, ktoré dedine dodávajú jednoznačné plusové body. O čistom prostredí a zdravom živote sa bude škriepiť asi málokto. No sú aj také, ktoré veľmi závisia od vašich koníčkov a životného štýlu.

Príroda a čisté prostredie patria medzi tie top argumenty bývania na dedine. Veď kto by chcel bývať v znečistenom prostredí, Na dedine nikdy nie je ďaleko na lúky a do lesov či k riečkam a potokom. Môžete sa vydať na nekonečné prechádzky so psom či partnerom a deťmi objavujúc nové zákutia a okolie, či jednoducho hľadať hríby či lesné plody.

Nájdenie šťastia v pokojnom živote je populárnym dôvodom, prečo ľudia začnú vyhľadávať dedinské bývanie. Po hektických dňoch v práci v meste, nákupoch, detských krúžkoch a rýchlom kolobehu dní sa na konci dňa všetko zrazu spomalí. Zaparkujete pri dome, pocítite vďaku za to, čo máte – a užijete si skutočný kľud, ticho, či kvalitný čas s rodinou. Dedina jednoducho dobre nabije baterky.

Komunitný život je termín, ktorý sa už v mestách vytratil. V meste málokedy poznáme susedov viac, ako po tvári a anonymita prináša aj pocit osamelosti. Na dedine sa môžete spoľahnúť, že ak potrebujete s niečím pomôcť, vždy sa niekto nájde. Vzájomná výpomoc, spoločné podujatia a susedské priateľstvá pomáhajú prinášať do našich životov nových ľudí, mimo okruh svojej práce a dlhoročných priateľov. Na dedine je vďaka takejto komunite aj nižšia kriminalita.

Pohyb a zdravie je na dedine samozrejmosťou. S domom prichádza aj povinnosť sa oň starať a udržiavať ho, no do života aj množstvo fyzickej aktivity. Sekanie trávnika či dreva do krbu, záhradkárčenie s dopestovaním si vlastného ovocia a zeleniny sú všetko faktory, ktorými svojmu zdraviu prospejete. V lete si môžete užiť vlastný bazén a deti zas trampolínu, hojdačky a preliezky, kým vy grilujete. To je idylka, za ktorou ľudia na dedinu odchádzajú a nachádzajú zdravší život pre telo, aj ducha.

Menej stresu na dedine vám poskytnú aj maličkosti. Mať garantované parkovacie miesto je sen mnohých ľudí z mesta. Svetelné aj hlukové znečistenie pomáha nielen vidieť hviezdy, ale tiež ku kvalitnejšiemu spánku a regenerácii.

Hovoria všetky vaše argumenty za dedinu? Spomenuté výhody sa spojili do jedinej príležitosti, ktorú ponúkame cez bývanie v projekte Pozemky Hybe. Vďaka nemu zmeníte svoj uhol pohľadu na život na dedine a užijete si cenovo dostupné pokojné a rodinné bývanie v úplnej novej, samostatnej štvrti obce.

ZA MESTO

Byť k všetkému blízko je jednou z najväčších devíz mesta. Množstvo obchodov otvorených do neskorých hodín, školy, škôlky a krúžky pre deti na dosah, zdravotná starostlivosť taktiež. V meste sa dejú kultúrne podujatia, môžete zájsť do kina, do kaviarní a reštaurácií. V meste to jednoducho žije.

V meste sa ľahšie stretnete s ľuďmi s „rovnakou krvnou skupinou“. Kvôli zaľudnenosti nie ste odkázaní na tých istých ľudí dookola a máte možnosť zoznamovať sa a získavať nové kontakty a pritom s nimi v záujmových činnostiach pokračovať.

Hovorí sa, že v meste je všade blízko, no k ľuďom ďaleko. Ani život bez komunity nemusí byť nevýhoda, pokiaľ ste typ človeka, čo preferuje čas s uzavretým kruhom rodiny a priateľov, anonymita mu vyhovuje a nemá potrebu druženia sa s ďalšími ľuďmi.

Verejná doprava je v meste výhodou. Využiť môžete mestskú hromadnú dopravu, lacné taxíky, donáškové služby. V meste zastavujú aj diaľkové vlaky a mnohí tak, so zlepšujúcou sa infraštruktúrou, zvažujú nutnosť vlastníctva auta. To je pri slabých prímestských autobusových spojoch na dedine nutnosťou. V meste vám často postačí bicykel a MHD.

Lepšie pracovné príležitosti a blízkosť práce je jedno z veľkých plus pre mesto. Dochádzanie nám odkrojí veľkú časť dňa a v meste sa s takto ušetreným časom môžete venovať sebe a blízkym. V meste sa nachádzajú lepšie platené práce, no i životné náklady sú vyššie, keďže každá zábava tu niečo stojí. Na druhej strane, bývanie na dedine prináša náklady spojené s údržbou a prácami okolo domu. Tieto položky je si treba k svojmu zoznamu vždy započítať.

Rezonuje vášmu životnému štýlu moderné mestské bývanie, skvelá dostupnosť a občianska vybavenosť? Svoje budúce bývanie si určite vyberiete v projekte Rezidencia Palúdzka, ktorý vďaka svojej polohe a kvalitnému prevedeniu prináša škandinávsky životný štýl aj na Liptov.