Chyby, ktorým sa vyhnúť pri kúpe alebo predaji domu

 

Keď si kúpite, alebo predáte drobnú vec do domácnosti, viete to ľahko napraviť. To sa ale nedá povedať o kúpe alebo predaji domácnosti samotnej. Tieto udalosti prídu pre niektorých raz, pre iných niekoľkokrát v živote. A tak vám môžu chýbať potrebné skúsenosti. My sme sa preto na bežné chyby pri predaji a kúpe nehnuteľností spýtali našich maklérov v Residence Real. A dali nám týchto desať tipov:

 

 

Nenajmete si realitného makléra

 

 

Možno to bude znieť ako prvoplánová rada od realitných maklérov, ale ich prítomnosť na trhu má svoje opodstatnenie. Realitný maklér vám môže pomôcť zorientovať sa v zložitom procese kúpy alebo predaja domu. Ak sa neradi „handrkujete“, môže vyjednávať vo vašom mene. A v zložitom procese papierovania, obzvlášť tom, ktoré máme na Slovensku, vie realitný maklér či maklérka zabezpečiť, aby boli všetky papiere v poriadku. Realitní agenti majú prístup k cenným trhovým údajom a môžu vám poskytnúť prehľad o miestnych trendoch, čo vám uľahčí robiť informované rozhodnutia. V Residence Real sme členom NARKS – Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, vďaka čomu máme profesionálne informácie z prvej ruky, vidíme trendy a vývoj a sami dodávame do asociácie údaje z náš hlavný región pôsobenia – Liptov, Tatry a severné Slovensko.

 

Nedáte si predbežne schváliť hypotéku

 

 

Ďalšou chybou, ktorú ľudia pri kúpe nehnuteľnosti robia, je, že si nenechajú vopred schváliť hypotéku ešte predtým, než si začnú hľadať bývanie. Predbežné schválenie hypotéky vám dáva jasné pochopenie vášho rozpočtu. Môže vám pomôcť vyhnúť sa tomu, aby ste sa zamilovali do domu, ktorý je mimo vášho cenového rozpätia. Viete, v akých medziach sa musíte pohybovať. A predajcom to ukazuje, že ste seriózny kupujúci, čo vám môže pomôcť vyniknúť na konkurenčnom trhu.

 

Nepreskúmate okolie a lokalitu

 

 

Pri kúpe domu či bytu je dôležité preskúmať okolie, nielen nehnuteľnosť samotnú. Pozrite sa na to, akí ľudia sa tam pohybujú a podľa možností, akých by ste mali susedov. Aký máte prístup k škole, obchodu (a kedy býva otvorený), k doktorom, kultúre, či parkom, reštauráciám – jednoducho všetkému, čo potrebujete. Sledujte hustotu dopravy, či sa navôkol chystá nejaká výstavba, aké máte dopravné spojenie. To môže znamenať aj frekvenciu verejnej dopravy, ale dnes už aj upchaté cesty počas ranných a poobedných špičiek. Sekundárne sa poobzerajte po tom, či máte v okolí priestor na vaše osobné trávenie času. Ak sa radi prechádzate, budete mať kam počas všetkých ročných období? Máte nablízko športoviská, alebo kaviarne, kino a podobne? Po kúpe nehnuteľnosti túto dôslednú analýzu oceníte celé roky, ak nie desaťročia. Ak nehnuteľnosť predávate, viete všetky plusy lokality a preto ich neváhajte vymenovať.

 

Nedbáte na výsledky prehliadok

 

 

Obhliadky sú dôležitou súčasťou procesu kúpy nehnuteľnosti. Môžu odhaliť skryté problémy s nehnuteľnosťou. Neváhajte sa pýtať a ak máte o nehnuteľnosť záujem, spíšte tvrdenia predávajúceho, ktoré mu nechajte podpísať, aby ste sa vyhli „slovu proti slovu“ ak odhalíte, že niečo nie je tak, ako bolo sľubované. Opäť vám s tým, na čo si máte dať pozor, radi pomôžu naši makléri z Residence Real. Je tiež dôležité, aby ste si pozorne prečítali správu o kontrole a pred uzavretím riešte všetky problémy s predajcom. Prehliadnutie výsledkov domovej prehliadky môže viesť k nákladným opravám. Ak vidíte chyby, máte šancu zjednávať z ceny, alebo požadovať nápravu predtým, než nehnuteľnosť kúpite.

 

Neviete dodať protiponuku

 

 

Pri stále vysokom dopyte po nehnuteľnostiach sa môže stať, že nebudete jediní, kto bude mať o nehnuteľnosť záujem. S predschválenou hypotékou poznáte svoj rozpočet a tak ak je tam aj iný človek so záujmom o kúpu, neváhajte dať ponuku, ktorá vás zvýhodní. Aj tu je užitočné mať poruke realitného makléra, ktorý vám môže pomôcť určiť, aká je férová ponuka ktorú si môžete dovoliť a odzrkadľuje podmienky na trhu, aj ceny podobných nehnuteľností v danej lokalite.

 

Nepripravíte nehnuteľnosť na predaj

 

 

Realitní makléri vám to potvrdia do jedného: či ide o dom, chatu, chalupu, byt, apartmán,... vždy je prvý dojem dôležitý. Preto keď predávate, dajte si záležať na príprave. Majte nehnuteľnosť tip-top vyčistenú (s čím vám pomôžu aj profesionálne firmy), odstráňte osobné predmety a dekoračné drobnosti. V jednoduchosti je krása a tak by mala byť kúpeľňa bez šampónov, kuchyňa bez riadu v drese, obývačka bez suvenírov na poličkách a detská izba bez hračiek. Okrem vizuálneho dojmu dbajte aj na ten čuchový. Väčšine ľudí sa príjemná vôňa spája s čistotou a navodzuje pocit, že tam chcú zostať. Dobre vyvetraný dom, vonné sviečky a použitie dobre voňajúcich čistiacich prostriedkov vám pomôžu.

 

Nie ste dosť flexibilní pri predaji

 

 

Naši realitní makléri sa často stretávajú aj s tvrdohlavosťou. Kúpa alebo predaj domu môže byť zložitý proces, ktorý si často vyžaduje flexibilitu. Ak nie ste ochotní pristúpiť na kompromisy a počúvať realitu trhu, môžete zmeškať svoju príležitosť, alebo sa vám proces predaja zbytočne predĺži. Častým povzdychom maklérov je, že predávajúci si nehnuteľnosť vysoko nadhodnotí s tým, že „čo ak motyka vystrelí a niekto sa nájde“. Pravdepodobnosť sa tu rovná asi výhre v lotérii a skôr sa potom makléri stretú s tým, že z nehnuteľnosti je „ležiak“ v ponuke, či nedôvera kupujúcich o skutočnej hodnote domu. Tá sa rôzni – od podozrenia, prečo sa nehnuteľnosť tak dlho nepredala, až po otázky, aká je skutočná cena nehnuteľnosti, keď predajca začne postupne zhadzovať z jej ceny.

 

Nekomunikujete efektívne

 

 

Efektívna komunikácia je kľúčom pri kúpe alebo predaji domu. To zahŕňa jasnú komunikáciu s vaším realitným agentom, druhou stranou a akýmikoľvek tretími stranami zapojenými do transakcie. Zlyhanie v komunikácii môže viesť k nedorozumeniam, zmeškaným termínom a v konečnom dôsledku k neúspešnému predaju. V nehnuteľnostiach platí, že najlepšie sa kuje za horúca a tak keď niekto prejaví záujem, venujte tomu pozornosť. Ak od vás maklér potrebuje dokumentáciu či vyjadrenie, odpovedajte na telefóny, alebo volajte hneď, ako sa vám dá. Rýchla a presná komunikácia vie odstrániť obrovské množstvo prekážok pri predaji či kúpe nehnuteľnosti.

 

Zabudnete na všetky tie poplatky

 

 

Záverečný účet za predaj či kúpu, to nie je len dohodnutá predajná cena nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že záverečné náklady sa môžu pri kúpe alebo predaji domu navýšiť. Je dôležité zahrnúť ich do vášho rozpočtu a pochopiť, aké poplatky budete musieť zaplatiť – či už predávate, alebo kupujete. Váš realitný maklér vám opäť môže pomôcť pochopiť, čo môžete očakávať, ako sa na tieto náklady pripraviť a ktoré dodatočné náklady vás v akej výške čakajú.

 

Snažíte sa všetko urýchliť

 

 

Nakoniec je dôležité, aby ste sa pri kúpe, alebo predaji domu neunáhlili. Toto je druhý extrém oproti ľuďom, ktorí nadceňujú svoje nehnuteľnosti do nereálnych výšok, či zle a oneskorene komunikujú. Sú tu aj takí, ktorí to chcú mať čo najskôr z krku. Uzavrieť obchod rýchlo môže byť lákavé. Ale ponáhľanie sa môže viesť k chybám a prehliadnutiam a to sa človeku vráti ako bumerang pri nutných papierovačkách, alebo po tom, čo sa do novej nehnuteľnosti nasťahuje a zistí, že „aha, na toto som nemyslel“.

Týchto desať vecí by vám malo pomôcť ísť na realitný trh s ponukou, alebo dopytom rozumne. Ak sa do toho rozhodnete ísť sami, myslite na každý jeden bod. Ak sa zveríte do rúk našich certifikovaných maklérov, budú na všetko myslieť za vás a včas vám vždy upozornia. Vtedy vám zostáva len jediný bod na pamäti: efektívna komunikácia.

S predajom a kúpou vašej nehnuteľnosti vám radi pomôžeme tak, ako stovkám ľudí pred vami. Stačí, keď nás skontaktujete: https://www.residence-real.sk/nas-tim