Chaty a chalupy idú na odbyt

Rekreačné nehnuteľnosti zaznamenali za posledné dva roky bezprecedentný nárast dopytu. Spoločný menovateľ je koronakríza, ktorá narušila zvyky Slovákov dovolenkovať v zahraničí. Neistota ohľadom pandemických opatrení otáča pozornosť ľudí práve k nehnuteľnostiam, ako sú chaty, chalupy a rekreačné apartmány.

Dnešný životný štýl by sa tiež dal nazvať „work hard, relax harder“ (tvrdo pracuj, naplno oddychuj). Kým v minulosti si ľudia nachádzali oddych aj počas bežných dní popoludní, dnešné dlhé pracovné hodiny a tempo núti ľudí zatnúť zuby v práci s tým, že cez víkend a počas dovolenky o to viac vypneme. Ak však štáty zavedú reštrikčné opatrenia a znemožnia tak vaše možnosti rekreácie na hoteloch, počas víkendových city breakov, aj na dlhých dovolenkách pri mori či na horách v zahraničí, všetci siahnu po poslednej možnej alternatíve: vlastnej chate, chalupe, či apartmáne.

Nárast o 15 až 30%

Podhorské regióny Nízkych, Západných a Vysokých Tatier už štandardne patria medzi top vyhľadávané lokality pre rekreačné nehnuteľnosti. Vďačia za to jedinečnej prírode, čistému prostrediu, možnostiam turistiky, bicyklovania, aj zimným športovým aktivitám a zábave pri vode. Kým vo väčšine turistických regiónov majú len jednu sezónu do roka, na Liptove sú každoročne zaručene dve. A práve toto zdvihlo záujem o rekreačné nehnuteľnosti tak, že ceny išli nahor až o tretinu. „Z našej ponuky sa chaty prakticky vytratili. Dnes máme v ponuke dve rekreačné chatky pri Tatralandii, jednu chatu pri hlavnej ceste v smere do Jasnejchatu neďaleko obce Štrba“, vymenováva aktuálnu ponuku chatových nehnuteľností majiteľ Residence Real, Tomáš Púček.

Rekreačné apartmány

Hoci je predstava romantickej chaty ideálom pre mnoho ľudí z mesta, s každou nehnuteľnosťou sa spája potreba jej údržby, opráv a starostlivosti. Pre tých, ktorí hľadajú miesto skutočne len pre oddych a rozumné investovanie peňazí, je na trhu ďalší segment – rekreačné apartmány. Do tých investujú najmä tí, ktorí potrebujú bezpečne uložiť naakumulované financie tak, aby nestrácali na hodnote. Cena nehnuteľností na Slovensku dlhodobo rastie a prekonáva všetky krízy. Pri rekreačných apartmánoch pritom majiteľom plynie dodatočný zisk z prenájmu počas doby, kedy sa tam nevyskytujú. Správcovské spoločnosti sa starajú o údržbu, vyťažovanie, upratovanie a všetko potrebné. Majiteľ si už len môže vybrať z voľných termínov v priebehu roka, kedy si svoj apartmán užije zadarmo. Takýto spôsob sa ponúka napríklad v dokončených apartmánoch v ústí Demänovskej doliny, alebo v dokončovanom projekte Damian Jasná Hotel Resort & Residences priamo v srdci Jasnej.

Ak si chcete ponechať rekreačné bývanie len pre seba, no nechcete mať starosti s údržbou, možnosťou je kúpa bytu v novostavbe. Nová ponuka pribudla napríklad v projekte Rezidencia Palúdzka priamo v Liptovskom Mikuláši. Dodatočne budované šieste podlažie ponúka dvoj- a troj-izbové byty v podkroví, skvelú občiansku vybavenosť, dopravnú dostupnosť a pritom krásne výhľady na Nízke a Západné Tatry.

Limity pri financovaní chát

Ďalším rozdielom medzi rekreačnou chatou a apartmánom je dostupnosť financovania. Banky stále ponúkajú výhodné hypotekárne úvery. No na nehnuteľnosti s ťažkou dostupnosťou a mimo zastavanú oblasť (akými práve chaty sú) sa banky pozerajú o niečo obozretnejšie. Môže sa tak stať, že nebudete môcť ručiť danou nehnuteľnosťou a bude nutné založiť ďalšiu. Na rozdiel od chalúp či apartmánov, ktoré majú pripojenia na všetky inžinierske siete a sú v intraviláne, úvery na chaty sú na kratšie obdobie a v menšej výške. Ak presvedčíte banku, že na chalupe máte záujem trvalo bývať, malo by sa vám podariť vyfinancovať úverom okolo 80% ceny nehnuteľnosti pri úrokových sadzbách aj pod 1%. Pri chate však banky dĺžku úveru skracujú z 25 - 30 na 8 – 10 rokov. Tým sa splátka dokáže aj strojnásobiť. Banky úverom prefinancujú pritom 60 – 70% takejto nehnuteľnosti a tak chaty stále zostávajú predovšetkým pre ľudí s prebytočnou finančnou hotovosťou.