Bývanie na Liptove vs. zahraničie

 

V posledných rokoch sme v Residence Real svedkami značného záujmu o bývanie na Liptove, čo je dané nielen nádhernou prírodou a turistickými možnosťami tohto regiónu, ale aj príležitosťami na lukratívny krátkodobý prenájom daný dvomi plnohodnotnými turistickými sezónami. S porovnaním bývania na Liptove a v zahraničí sa však otvára zaujímavá diskusia o tom, čo sa môžeme naučiť od realitných trhov v iných častiach sveta. V čom sa môžeme inšpirovať od iných?

 

 

Porovnanie trhov s nehnuteľnosťami a ceny v Žilinskom kraji

 

 

Na začiatok je dôležité pozrieť sa na samotné ceny nehnuteľností. Liptov, aj keď je vyhľadávanou turistickou destináciou, stále ponúka v porovnaní s hlavnými európskymi mestami alebo svetovými metropolami dostupnejšie ceny nehnuteľností. Napríklad priemerná cena nehnuteľností za meter štvorcový v Žilinskom kraji bola v roku 2023 1 934 eur (podľa NBS), zatiaľ čo v Paríži alebo Londýne sa ceny môžu vyšplhať až na 10 000 eur za meter štvorcový. Táto cenová dostupnosť je lákadlom pre mnohých domácich aj zahraničných investorov a kupujúcich, ktorí hľadajú miesta pre relax alebo trvalé bývanie. To sťažuje situáciu pre miestnych, pre ktorých sa ceny zvyšujú na druhé najvyššie po Bratislave, hoci reálne príjmy ľudí v regióne nemajú silu konkurovať takémuto rastu.

Za celý rok 2023 sa v Žilinskom kraji dokončilo 2695 a začalo stavať 2621 bytov. Za posledný štvrťrok 2023 tu ceny medzikvartálne narástli v priemere o 1,4% a medziročne klesli o 0,8% (podľa Štatistického úradu SR)

 

Kvalita a štýl bývania

 

 

V zahraničí, najmä v severských krajinách ako Švédsko alebo Fínsko, je veľký dôraz kladený na kvalitu bývania. Domácnosti sú navrhované tak, aby podporovali udržateľný životný štýl, s využitím prírodných materiálov, vysokou úrovňou izolácie a energetickou efektívnosťou. Z týchto prístupov by sme si mohli vziať príklad aj na Liptove, kde bývanie často zohľadňuje tradičné aspekty, ale mohlo by viac inkorporovať moderné udržateľné technológie.

Mnohé z nich boli použité v moderných developerských projektoch, ako bol rezort Damian Jasná, alebo projekt bývania v Liptovskom Mikuláši Rezidencia Palúdzka. Stále tu však máme priestor na moderné domy aj byty, ktoré vyššou počiatočnou investíciou, napríklad do tepelných čerpadiel či solárnych panelov, prinesú vzhľadom na dlhú životnosť nehnuteľností návratnosť v priebehu rokov.

 

Využitie priestoru

 

 

Vo veľkých mestách ako je Tokyo alebo New York je priestor veľmi cenný a preto je každý meter štvorcový maximálne využitý. Menšie obývacie priestory sú štandardom a dizajn je často orientovaný na multifunkčnosť a modularitu. Na Liptove, kde je priestoru viac, môžeme tento prístup adaptovať v tvorbe flexibilných a multifunkčných domov, ktoré dokážu reagovať na meniace sa potreby rodiny.

Ak máte potrebu veľa priestoru za málo peňazí, prečítajte si naše tipy.

 

Prístup k financovaniu a výška hypotekárnych sadzieb

 

 

V mnohých krajinách, ako napríklad v USA alebo Kanade, sú k dispozícii rôzne programy, ktoré podporujú prvých kupujúcich domov. Ako píše Drive Magazine, v Baltimore si kúpite nehnuteľnosť aj za jeden dolár a to vám ešte prispejú na obnovu. Tieto programy často ponúkajú výhodné úrokové sadzby alebo dokonca granty, ktoré pomáhajú ľuďom stať sa majiteľmi nehnuteľností. Na Slovensku, a teda aj na Liptove, sa po hypotekárnom šialenstve situácia stabilizovala a súčasné (jar 2024) úrokové sadzby hypoték s trojročnou fixáciou sa pohybujú od 4% nahor. Vzhľadom na nevýhodné požičiavanie a nezodpovednú politiku štátu sa predpokladá, že pôjdu v priebehu roku nahor. Liptov netrpí odlivom ľudí, čiže samospráva nemusí riešiť lákanie ľudí do regiónu. Problémom pre kupujúcich teda zostáva nedostatok bytov a bývania a vysoký dopyt. V Residence Real sme v jednaní s niekoľkými developermi nového trvalého aj rekreačného bývania v regióne a tak veríme, že vám v priebehu roku ponúkneme nové možnosti, ako nájsť svoj nový domov a nové bývanie.

 

Turistický ruch a krátkodobé prenájmy

 

 

Liptov je obľúbenou turistickou destináciou, a preto je tu veľký potenciál pre krátkodobé prenájmy. Tento model je obzvlášť populárny v mestách ako Barcelona alebo Amsterdam, kde turisti často preferujú prenajímať si apartmány namiesto pobytu v hoteloch. Podobný trend vznikol za posledné roku na Liptove. Airbnb vykazuje vo svojej databáze cez 1000 ubytovaní na Liptove a Booking cez 1 300 možností bývania. Medzi nimi je množstvo súkromne vlastnených bytov a apartmánov.

 

Nenechajte svoje investičné bývanie ležať ladom

 

 

Zároveň tu existuje trend, ktorý trh deformuje a to je nákup bytov a apartmánov bez ich prenájmu. Vzhľadom na narastajúce ceny v dlhodobom horizonte sa ľuďom jednoducho opláca byt či apartmán kúpiť, mať v ňom bezpečne uložené peniaze, ktoré sa zhodnocujú a nechať trh robiť na seba. Po rokoch sa vždy dá nehnuteľnosť predať so ziskom. Z realitnej kancelárie Residence by sme však radi videli viac takýchto bytov na trhu dlhodobých prenájmov, po ktorých je stále silný dopyt a majiteľom sa tak bývanie dokáže zhodnocovať ešte viac. Čo preto urobiť?

Stačí nás kontaktovať.