7 tipov ako si doma vytvoriť home office

 

Vyzerá to tak, že práca z domu je tu pre mnohých natrvalo. Po niekoľkých vlnách pandémie koronavírusu si na home office zvykli tak zamestnávatelia, ako i zamestnanci. Či už je to rozhodnutie zamestnávateľa, alebo ste samoživitelia a rozhodli ste sa pracovať z domu dobrovoľne, prinášame vám tipy, ako svoj home office vytvoriť, alebo vylepšiť.

Pri práci z domu zamestnávatelia vítajú, že nemusia platiť toľko priestorov na prácu a zamestnanci zas väčší komfort práce z domu a čas ušetrený dochádzaním. Má to však aj svoje negatíva. Oddelenosť ľudí, neosobný kontakt, komplikovanejšie riešenia na diaľku, ktoré by sa ľahko zvládli na osobných stretnutiach. Naviac, zamestnanci majú tendenciu pri práci z domu pracovať omnoho dlhšie, búrajúc čas medzi prácou a oddychom. Ak ale je home office vec, ktorú riešite, prečítajte si tieto tipy na to, ako si svoj home office vytvoriť, spríjemniť a urobiť ho tak efektívny, ako aj estetický.

 

 

1. Miesto

Bez skúseností s prácou z domu si mnohí povedali, proste si tu sadnem ku kreatívne namaľovanej svietivej stene a budem pracovať z gauča. Hoci je pyžamoffice predstavou mnohých, už po niekoľkých hodinách zistíte, že zo žiarivej farby steny vás bolia oči a z gauča chrbát.

Pre poriadny home office si musíte doma vyčleniť miesto. V mnohých domovoch to bude znamenať kompromis so súčasným usporiadaním vecí. Je aj možnosť, že kompromis nenájdete – a vtedy je tu stále možnosť prenajať si kancelárske priestory. Hovorí sa, že kde je vôľa, tam je cesta. Home office by mal byť priestorom na prácu a na nič iné. Tí, ktorí dlhodobo pracujú z domu už zistili, že je dôležité môcť prácu oddeliť od osobného života v domácnosti. Možno môžete vyčleniť na prácu časť bytu či domu – v kuchyni, jedálni, spálni, či hosťovskej izbe. Ak nič iné neprichádza do úvahy, sú k dispozícii aj nápady ako office zo skrine, či „kumbálu“. A poslednou inštanciou je zakúpenie paravánu, ktorý stôl a stoličku oddelí od zvyšku miestnosti. Pri hľadaní vhodného miesta na prácu myslite aj na priestor za vami – počas online hovorov ich okolo vás bude vidieť a určite tam nechcete mať pohľad do vášho kredenca.

 

 

2. Elektronika

Ak pracujete z domu, na 99% pracujete na počítači a online. Dobré pripojenie na internet je preto nevyhnutné. Nechcete stráviť ďalší Zoom míting pátraním po rozsekaných vetách z monitora. Počítač je absolútnou esenciou. Väčšina z nás vlastní laptop a pri dlhodobej práci na ňom, vám hrozí stuhnutá šija a ramená i boľavý krk. To preto, že sa pozeraním do monitora nadol hrbíme a tým pádom po niekoľkých hodinách doslova vytuhneme. Ak si nechcete pestovať Quasimodov hrb, zakúpte si externý monitor. Umožní vám pracovať na dvoch obrazovkách naraz, pričom tú hlavnú pracovnú obrazovku by mal tvoriť práve externý monitor. Šikovným pomocníkom je aj dvíhač laptopu. Obrazovky si pritom prepojte tak, aby ste myškou mohli plynule prejsť z jednej na druhú. Mnohí preferujú externé klávesnice, no určite zainvestujte do dobrej podložky pod počítačovú myš. Tá by mala mať podložku pod zápästie tak, aby ste mali ruku voľne položenú bez toho, aby ste chytali kŕč po pár hodinách práce.

Ak je to u zamestnávateľa nutné, popracujte na dobrom prepojení všetkých softwarov a ich synchronizáciu doma. Veľa práce na začiatku vám ušetrí mnoho nadávania v ostatné dni. Určite odporúčame zakúpiť si aj slúchadlá, na online hovory postačia tie do uší s mikrofónom na kábli. Druhá strana online hovoru to určite v kvalite zvuku ocení – a budete tak eliminovať prípadné zvuky z domácnosti, či okolia vášho domova.

V neposlednom rade myslite na to, že všetka elektronika potrebuje „šťavu“. Množstvo káblov spojte do rozdvojky a pozháňajte si aj spojovače káblov na suchý zips, ktoré vám zachránia mnoho hromženia vo vašom novom domácom office.

 

 

3. Ergonómia

Zdravie je nadovšetko. A z nás vyrastá generácia, ktorá sedí po celé dni za počítačmi viac, než ktokoľvek predtým. Preto je ergonómia, správne držanie tela pri práci, tak dôležitá. Pri dlhom a nesprávnom sedení sa vám zhoršuje cirkulácia krvi, blokujú cievy, zvyšuje obezita, krvný tlak a znižuje kondička. Po čase vás začne pravidelne bolieť chrbát, šija a krk a zhorší sa vám spánok. Tomu všetkému môžete predísť.

Ak si zakúpite pracovný stôl, poraďte sa, aká by mala byť jeho správna výška pre vás. Mnohí dnes už siahajú aj po stojacich pracovných stoloch. Seďte tak, aby ste mali obrazovku vo výške svojich očí, aby ste nohy neskladali moc pod seba či nehompáľali nimi vo vzduchu. Kvalitná kancelárska stolička je preto základ. Vyhnite sa manažérsky vyzerajúcim koženým kreslám, ktoré sú nočnou morou každého, kto presedí väčšinu pracovného dňa. Radšej si zvoľte takú, ktorej materiál dýcha, môžete meniť nastavenie a kde budete mať opierky na ruky. To celé môžete podporiť vankúšom za kríže, ergonomickú podložku pod zadok, či podložku pod nohy, aby v spodnej časti stehien neprestávala prúdiť krv. K správnemu nastaveniu sedenia, výšky monitora a klávesnice vám pomôže tento link.

Seďte blízko prirodzeného zdroja svetla – zvýši vám to produktivitu. Správne prirodzené svetlo znižuje počítačový syndróm suchých očí, bolestí hlavy a rozmazaného videnia o 84%. A nezabudnite, že nielen na počítači ste v práci. Bežný poznámkový blok a pero vám pomôžu zmeniť pracovnú polohu, no je dokázané, že rukou písané odkazy a myšlienky sa lepšie pamätajú a povzbudzuje to kreatívne nápady.

 

 

4. Osobitosť a organizovanosť

K práci doma oceníte pracovný stôl. A to najmä pre odkladacie priestory. Inou možnosťou je skrinka k stolu, vďaka čomu udržíte dôležitý minimalizmus na stole. Neporiadok rovná sa vyrušenia a vyrušenia rovná sa najväčší nepriateľ práce z domu – prokrastinácia. Zorganizovať sa, vám pomôžu aj zakladače, hrnčeky na perá a ceruzky, či magnetická, alebo korková nástenka na stenu.

Poriadok sa netýka len pracovného stolu, ale aj vašej pracovnej plochy v počítači a jeho priečinkoch. V neposlednom rade nezabúdajte pravidelne čistiť svoj pracovný priestor. Hoci sa to nezdá, hygienická utierka, ktorú budete po utretí stola, myšky, klávesnice a monitorov vyhadzovať, vám napovie, koľko vírusov a baktérií máte navôkol.

Nebojte sa do home officu priniesť osobitosť. Osobný element ako je obrázok detí, partnera či partnerky a rodiny, či domáceho miláčika vám pripomenie, prečo to celé robíte. Niekomu pomôže motivačný nápis v podobe nálepky na stenu, inému cestovateľská mapa, niektorí majú radi k práci hudbu a preto sa dobré ozvučenie oplatí. Pomôcť proti voľným radikálom z elektronického žiarenia môže soľná lampa a atmosféru si môžete prirobiť dekoratívnou sviečkou.

 

 

5. Zeleň a príroda

Maličkosti, na ktorých záleží, samy o sebe zvyšujú produktivitu o 15%. Môžu nimi byť vonné sviečky – tie citrusové vám dodajú energiu, kým napríklad taká levanduľa upokojuje a uspáva. V technickom prostredí sú viac než inde vítané rastliny a zeleň. Tie udržiavajú čistý vzduch, znižujú stres a krvný tlak a prirodzene potláčajú choroboplodné zárodky vírusov a baktérií. Nebojte sa preto do svojho pracovného prostredia zakomponovať upokojujúcu prírodnú zeleň.

 

 

6. Svetlo

Ak budete mať v home office dostatok prirodzeného svetla, budete spať v priemere o trištvrte hodinu denne dlhšie. Preto pri umiestnení svojho pracovného stola myslite na to, aké budete mať okolo seba svetlo. Nechcete aby sa slnko odrážalo od monitora, ale ani to, aby vám svietilo do očí. Pri bočnom svetle si však dajte pozor na online hovory, kde budete mať pol hlavy tmavú a druhú presvietenú – preto stolnú lampu zvoľte na tú správnu stranu, čím vybalansuje prirodzené svetlo z jednej strany.

Teplá biela farba osvetlenia zvyšuje produktivitu a znižuje únavu, ale umelému svetlu môžete  dať osobný nádych a LED svetlá, či rôzne farby, dosiahnu želanú náladu izby.

 

 

7. Návyky

V neposlednom rade sú pri práci z domu esenciálne vaše návyky. Po čase zistíte, že máte tendenciu robiť pri počítači všetko – a to nie je správne. Na kávu si zájdite do kuchyne, nenoste si jedlo k počítaču, ale strávte čas na jedenie mimo neho. Neberte čas s kávou v ruke a denným snívaním pri pozeraní z okna ako zabitý, ale ako čas na duševnú hygienu a kreativitu. Aj myseľ si musí oddýchnuť. Superproduktivita s tendenciou byť stále na pc škodí mentálnemu zdraviu a je dlhodobo neudržateľná. Povedie vás k vyhoreniu, alebo depresiám a ťaživému smútku. Pracujte z hodiny 45 minút a zvyšnú štvrťhodinu si stanovte na oddych – a ideálne mimo počítača a mobilu. Mnohým pomáha urobiť niekoľko cvikov na rozprúdenie krvi, jogový cvik, nadýchanie sa čerstvého vzduchu na balkóne, či terase.

Apropo – čerstvý vzduch. Nezabúdajte vetrať. Minútové vyvetranie izby naplno aj v najväčšej zime vymení vzduch efektívne bez straty teploty, na rozdiel od „ventilačky“, ktorá vám prakticky prinesie len zimu a väčší účet za energie.

A jedna dôležitá rada na záver: choďte von. Aj keby to mala byť zdanlivo zbytočná káva s priateľom či priateľkou, cesta vyzdvihnúť si obedové menu, alebo prechádzka len tak, takéto momenty vás vytiahnu z domu, prostredia, odkiaľ kvôli home officu môžete žiť celý svoj život bez socializácie. A pre ľudí, ako spoločenské tvory, je socializácia jedna z najdôležitejších vecí v živote.