Tipy, ako ušetriť na elektrine a kúrení

 

Najväčším strašiakom v spojitosti s bývaním sú v týchto dňoch energie. Ceny elektriny, plynu, uhlia, či palivového dreva vyleteli niekoľkonásobne nahor a to sa čoskoro prejaví aj na vašom rodinnom rozpočte. Preto vám už teraz prinášame tipy, ako ušetriť na energii.

Vojna, ktorú vyvolalo Rusko na Ukrajine, má ďalekosiahle dôsledky. Tie sa v živote bežných ľudí prejavujú až oneskorene, no predsa len prídu. Tie najvýraznejšie budú v oblasti energií. Ropa, zemný plyn, uhlie a následne aj elektrická energia išli nahor a napriek snahe politikov o zmiernenie dopadov na bežných občanov môžu budúcoročné nedoplatky za energiu veľmi nepríjemne prekvapiť. Šetrenie energiami nás možno čaká nevyhnutne, no čím skôr tak urobíte, tým nižšie budú vaše platby za ne. Tu sú tipy, ako na to:

 

Neprekurujte, neprechladzujte

 

Komfortný životný štýl neustáleho rastu a spotreby našej generácii dal niekoľko luxusov, ktoré sa zdajú byť samozrejmosťou. Jedným z nich je fakt, že aj v zime doma chodíme v krátkom rukáve či dokonca v krátkych nohaviciach. Väčšina slovenských domácností je príliš prekúrená a tak stiahnutie teploty sa prejaví nielen v peňaženke, ale aj na zdraví.

Teplota menšia o 2 stupne, to je 5% úspora na účte za teplo. Päť stupňov nadol znamená 10%. To platí pre domácnosti, kde sa „varia“ v 25 stupňovom teple (áno, aj také sú). Ak idete na víkend či na dovolenku preč, určite nastavte termostat na čo najmenej – 17 až 18 stupňov. Pri návrate sa zohrejete vybaľovaním, kým kúrenie nabehne.

Zníženie teploty bude samozrejme znamenať chlad, na ktorý si časom zvyknete ako na normálny. No dovtedy vytiahnite dlhý rukáv, teplé ponožky, sveter a deku. Urobte si svoj domov takpovediac „hyggelik“.

Letným luxusom je klimatizácia. Tá samozrejme spáli najviac elektriny a tak ju využite na striedačku – iba ak je vnútri neznesiteľná horúčava. Nemajte ju zapnutú permanentne. Počas vĺn horúčav nevetrajte a už vôbec nie ventilačkou. Naopak vetrajte len v noci a cez deň okná zatvorte a stiahnite žalúzie. Otvorte dvere do chodby, alebo pivnice, kde sa drží väčší chládok a tým ochladzujte byt či dom počas dňa.

Ak budujete alebo prestavujete dom či byt, inteligentný a na diaľku (ideálne mobilom) riadený termostat by mal byť jeho súčasťou, aby sa zbytočne nekúril či nechladil byt, v ktorom nie ste. Tak sa môže vypnúť kúrenie, kým ste v práci a škole a zapnúť akurát včas, aby ste vždy prišli do pohodlia.

 

Vypnite spotrebiče zo zásuvky

 

Zaklapnete bežne zapnutý notebook, necháte v zástrčke nabíjačku od mobilu, ktorý vypojíte, vypnete televízory a monitory na režim standby? Verte či nie, až 10% vašej spotreby energie je z nevyužívaných spotrebičov na standby móde. Preto ak myslíte na spotrebu energií a svoje úspory, zvážte, ktoré zo standby režimov nie sú nutné. Ponechať nabíjačku v elektrine aj keď nenabíja, alebo monitory obrazoviek a televízorov ľahko vyrieši predlžovačka s vypínačom, ktorý proste vypnete.

 

Šetrnejšie žiarovky a spotrebiče

 

O tom, že necháte zasvietené svetlo len tam, kde niekto je a to svetlo potrebuje, hovoriť nemusíme. No skúste zvážiť aj to, či by vám k činnosti nepostačovalo stolové svetlo, ktoré spotrebováva menej elektriny. LED svetlá a šetrné žiarovky sa samozrejme oplácajú, napriek vyššej investičnej cene. Dve bežné stowattové žiarovky zapnuté denne na dve hodiny vám zvýši účet za elektrinu o 15 eur ročne.

Určite ste už počuli o energetických triedach spotrebičov. Tie šetrnejšie sú drahšie. No pri 11-ročnej životnosti ušetrí chladnička s mrazničkou v triede A+++ takmer 400 eur v porovnaní s A+. Zvážte tento faktor pri kúpe, kedy máte tendenciu pozerať na každé euro.  

A keď sme pri tých mrazničkách: Skontrolujte vrstvu námrazy. Ak je priveľká, zaberá to aj miesto, no najmä mraznička „zožerie“ omnoho viac energie, keď musí mraziť cez vrstvu ľadu. V poslednom rade ešte skontrolujte, či teploty chladničky a mrazničky nie sú zbytočne nízko. Chladnička stačí, aby bola nastavená na +3 a mraznička na -18 stupňov.

 

Energeticky úsporne v kuchyni

 

Aj zmenou každodenného správania môžete euro po eure znižovať svoje výdavky za elektrinu. Každé rýchle zatvorenie chladničky namiesto dumania pri otvorených dverách, čo idete variť, pomôže.

Umývačku riadu púšťajte na čo najkratší cyklus a to len vtedy, keď je naozaj plná. Ak máte tú možnosť, vypnite na umývacom cykle sušenie horúcim vzduchom. Po skončení cyklu umývačku pootvorte a nechajte ju proste odkvapkať.

Nezabúdajte, že rúra sa rozohreje pomerne rýchlo a tak ju pri pečení nezapínajte príliš skoro. Varte a ohrievajte aj na rozohriatych elektrických platničkách. A varte na čo najmenej platničkách naraz, ideálne jedlá sú tie z jedného hrnca. A vždy na hrnce dávajte pokrievku – ide vám o to variť jedlo, nie vzduch na okolí.

Ak potrebujete horúcu vodu na varenie, uvarte ju v kanvici. Spotrebuje omnoho menej energie. No nevarte zbytočne viac vody na vašu kávu, čaj či varenie, než skutočne potrebujete.

 

Úspora energie v kúpeľni

 

Sprchujte sa kratšie. Státie pod sprchou nepomáha šetreniu, ani peňaženke. Ak na to neustále zabúdate, používajte ručnú sprchu namiesto tej závesnej, pod ktorou stojíte. Osprchujte sa, vypnite vodu, namydlite sa, spláchnite. Ušetríte tak 5% už len na spotrebe teplej vody. Sprcha do 5 minút sa tak stane realizovateľnou možnosťou. A ak ušetríte denne jednu minútu v sprche, máte na konci roka o 15 eur menej na poplatkoch za teplú vodu.

Môžete aj zainvestovať. Spýtajte sa na sprchovacie hlavice, ktoré sa obohacujú o vzduch. Máte rovnaký pocit zo silného prúdu vody, ale vody ide v skutočnosti menej.

Ďalšia dôležitá kontrola vás čaká pri termostate na kotle. Ten mávame zvyčajne na privysokej teplote. Skúste ju znížiť a pocítite to podstatne na šetrení za ohrev vody. Väčšina termostatov je prednastavená na 60ºC a ľudia to nikdy nemenia, ale mať kotol nahriaty na 50 stupňov vám určite, najmä pri tých kratších sprchách, postačí.

O tom, že by voda nemala tiecť pri umývaní zubov, alebo kedykoľvek naprázdno, poučte aj deti. Rovnako ich naučte, že po malej potrebe sa má stláčať to menšie tlačidlo. Niektoré účty za vodu a teplo sa totiž odohrávajú práve vtedy, keď tam práve nie ste.  

A na záver pranie a sušenie. Perte na čo najnižších teplotách. Vysoké teploty sú skutočný žrút energie. Štyridsaťstupňová teplota by mala byť štandardom na drvivú väčšinu praní. Najväčší konzument energie sú sušičky. Radšej bielizeň vyveste a zvýšite tým aj vlhkosť štandardne suchého vzduchu v domácnostiach.