Na čo je treba myslieť pri predajni nehnuteľnosti

Realitný trh akoby nepoznal konca. Ceny nehnuteľností neustále rastú a koronakríza znamenala prudký nárast cien. Tento nárast však začal v poslednom čase spomaľovať. To je neklamným znakom toho, že ak ste doteraz zvažovali predaj, možno je najvyšší čas prejsť od myšlienok k činom.

Keď sa rozhodnete, že idete nehnuteľnosť ponúknuť na trh, máte možnosť tak urobiť sami, alebo cez realitnú kanceláriu. Ako realitná kancelária vám pochopiteľne budeme radiť, aby ste si vybrali druhý spôsob. Čo je úplne logické. Práve pre všetky problémy spojené s individuálnym predajom, sme tu už pred viac než desaťročím, Residence Real zakladali. Predaj nehnuteľnosti je totiž zhlukom právnych, katastrálnych, bankových, finančných, marketingových a administratívnych úkonov. Na tie sa, ak máte dostatok času, nervov a peňazí, môžete s chuťou vrhnúť a učiť sa za pochodu. Alebo môžete využiť skúsenosti tých, ktorí s tým robia každý deň – a ušetriť si častokrát prekvapivo aj peniaze. Poďme ale po poriadku na to, čo vás čaká a na čo je treba myslieť.

Právne služby

Predaj domu, bytu, či pozemku je natoľko komplexná vec, že sa v tomto prípade nemôžete spoľahnúť na zmluvu stiahnutú z internetu. Prečo? Je tu bezpočet možností: kúpna zmluva, záložná zmluva, návrh na vklad záložnej zmluvy, návrh na vklad kúpnej zmluvy, zmluva o budúcej zmluve, rezervačná zmluva, notárska úschova, zámenná zmluva, vinkulácia, kvitancia,.... a vyznať sa v tom je pre bežného človeka, ktorý s predajom nehnuteľnosti príde do styku raz, maximálne dva až trikrát za život, skutočný oriešok. A tak, hoci sa mnohí rozhodnú ísť na vlastnú päsť s predajom nehnuteľnosti aby ušetrili na realitke, napokon zaplatia viac na právnych službách práve preto, že v týchto vodách nevedia dobre plávať.

Ťarchy, prevody, posudky

Nielen pre kupujúceho, ale aj pre predávajúceho dokážu byť ťarchy skutočnou ťarchou. To, že ťarchu nevidíte na liste vlastníctva stiahnutého zo stránky www.katasterportal.sk, neznamená, že skutočne neexistuje. Pri predaji sa musíte zamerať na to, aby ste si boli istí že nepredávate pozemok s prechodom podzemných energií, alebo v ochrannom pásme týchto rozvodov. Pozemok musí mať prístup z verejnej komunikácie a stavba musí spĺňať všetky požiadavky podľa stavebného zákona. Územný plán môže stanoviť presné osadenie nehnuteľnosti na pozemku, aj jej typ. K tomu, aby ste sa k všetkým týmto informáciám dostali, potrebujete dostatok času a trpezlivosti s úradmi. Pri zapojení realitnej kancelárie vám tento stres odpadá. Podobne to je s nacenením nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku. Nájsť dobrého znalca, ktorý ohodnotí nehnuteľnosť profesionálne a rýchlo, môže byť v dnešnej dobe problém. Našťastie, realitky majú s týmito odborníkmi dlhodobé kontakty a preto vám skôr vyjdú v ústrety. Ak potrebujete znalecký posudok pre banku, chce to pôdorysy, aj katastrálnu mapu z http://mapka.gku.sk/mapovyportal/. Stačí, keď zadáte katastrálne územie a číslo parcely.

Propagácia

Kým však získate reálneho záujemcu, je čas na marketing a všetky kroky spojené s tým, aby sa o vašej ponuke dozvedelo čo najviac ľudí. Pokiaľ ste profesionálny fotograf, copywriter a odborník na webové stránky, sociálne siete, aj realitné weby, ste v pohode. Ak nie, asi to bude vyžadovať veľa systému pokus-omyl. V Residence Real preto zamestnávame vlastnú profesionálnu fotografku, grafika, či copywritera, ktorí vedia každý projekt zachytiť, opísať a zviditeľniť tak, že zaujme kupujúcich. Ľudia si častokrát myslia, že ponukou nehnuteľnosti u viacerých realitiek zvyšujú svoje šance predaja – no v skutočnosti sa najviac osvedčil exkluzívny predaj. Maklér sa môže sústrediť na propagáciu na realitných weboch, vlastnom webe či sociálnych sieťach jeho kancelárie a kupujúci nemajú chaos v tom, od koho majú vlastne nehnuteľnosť kúpiť. Naviac, nehnuteľnosť ponúkaná všade vyvoláva dojem zúfalej snahy o predaj, čo dáva kupujúcemu tendenciu zjednávať z ceny. Predaj nehnuteľností je o vizuálnom dojme. Dobrá fotka a príprava priestoru na fotenie je momentom, kedy sa potenciálny kupujúci rozhoduje, či ju chce, alebo nie. Popis mu už len rozumovo a argumentačne potvrdí to, čo už pocitovo chce na základe fotiek, či videa.

Prehliadky

Ak predávate sami, pripravte sa na množstvo telefonátov a času, ktorý vám zaberie ukazovanie nehnuteľnosti – často aj ľuďom, ktorí sa „len prídu pozrieť“. Musíte byť časovo flexibilní a trpezliví. Odoberie vám to kopu energie, pričom kupujúci vás môžu klamať, aj zavádzať – o svojom záujme, dostupnosti financií, aj cene. Ak na toto nemáte nervy alebo čas, sú tu skúsení makléri na to, aby prehliadky urobili za vás.

Financie

Správne nacenenie nehnuteľnosti je kľúčom k tomu, aby ste ju predali rýchlo a výhodne a nestala sa „ležiakom“ na webe. Pochopiteľne chcete predať za čo najvyššiu cenu, no hoci máte k nehnuteľnosti už svoj citový vzťah, neurčujete cenu vy, ale trh. Práve realitný maklér dokáže odhadnúť správnu cenu, za akú sa nehnuteľnosť podarí predať. Aj v jeho záujme je, aby bola čo najvyššia – odvíja sa totiž od toho jeho provízia.

Druhým finančným krokom sú financie na predaj, kde väčšinou vstupujú banky. Prečo? Pri čoraz vyšších cenách nehnuteľností a pri dostupnosti úverov, dnes len málokto vypláca peniaze v hotovosti. Hoci aj takí sa nájdu a pre vás to môže vyzerať zdanlivo najrýchlejšia voľba, nemusí to tak byť. Vybavovanie úveru prebieha pri predaji s realitnou kanceláriou súbežne s posudkami, právnymi úkonmi, notármi, aj katastrom. Ide o správne načasovanie, ktoré poznajú makléri lepšie, než školský rozvrh vlastných detí. Ak teda niekto ponúkne peniaze v hotovosti, musí dôjsť k papierovým prevodom, právnym krokom a naviac aj k samotnému prevodu peňazí. Ten prebehne až po prevode samotnej nehnuteľnosti. Vykonáva sa to zvyčajne úschovou čiastky u notára, alebo na vinkulačnom účte banky. Zápis na katastri trvá 30 dní, čiže až vtedy vám prídu peniaze. Nedá sa teda spoliehať, že ide o najrýchlejší spôsob, ako sa k peniazom z predaja dostanete. Aj potom vás však ešte čaká odovzdanie nehnuteľnosti, kľúčov, či prepis energií.

Predať nehnuteľnosť sa jednoznačne môžete pokúsiť aj sami. Sú ľudia, ktorí sa v katastri, právnych detailoch, hypotekárnych úveroch, znaleckých posudkoch, fotení, propagácii, prehliadkach a prevodoch vyžívajú a sú v tom dobrí. Pre tých ostatných je tu realitná kancelária. Nehnuteľnosť skôr či neskôr predáte jedným aj druhým spôsobom. Tým druhým je to s menej starosťami a ušetrením času a často aj peňazí. Vyberte si. My sme vám vždy pripravení pomôcť.