Ako na to: Aby karanténa nebola karantovanou nudou

Za posledné dni sme svoje domovy spoznali možno viac, než kedykoľvek predtým. Trávime v nich prakticky celý svoj čas. Napriek tomu, že to človeka láka, sa doma potulovať celý deň v pyžame, všetci odborníci sa zhodujú, že to je síce fajn voľba na lenivé nedeľné dopoludnie, ale nie na dvojtýždňový pobyt doma. Nejaká tá denná rutina by mala nastúpiť. Denné jedlá, ktoré nás nútia bdelý deň rozdeliť na tri časti sú dobrý začiatok. Povedzte si, čo chcete kedy  pomedzi to robiť. Kedy sa učiť či pracovať, kedy je čas nejakých tých domácich prác, kedy je čas na zábavu a kedy vypnúť pri elektronickej zábave. 
Čo teda robiť behom dňa? 


Domácnosť 

Áno, nezačneme hneď s odporúčaním Netflixu (to príde neskôr). Pretože pobyt v karanténe či domácom prostredí odkrýva jeden obrovský a dlho odkladaný potenciál. Áno páni, je načase dokončiť všetky tie sľúbené projekty, ktoré sme polovičkám už dva roky sľubovali že budú do týždňa hotové (a nechápali sme, prečo sa na to každý mesiac sťažujú). Od výmeny žiaroviek, po nainštalovanie novej skrinky, či presun nábytku. Môžete sa pustiť do hĺbkového vyčistenia bytu či domu – ostatne – Veľká noc sa blíži tak či tak. Vyhádzať skrine, vytriediť oblečenie, či hračky s ktorými sa deti už nehrajú, urobiť si v domácnosti vzdušnosť a priestor je to pravé orechové na domáce časy – lebo v zhone bežných dní na to proste nikdy nie je čas. 
Pozrite sa na to ako si vymeniť dekoráciu svojho domova – ostatne možno ste si kúpili alebo prenajali bývanie aj u nás v Residence Real a vždy ste chceli niečo upraviť, vylepšiť, či vymeniť. TERAZ je ten čas. 
Ak si vravíte, že domácnosť je ako zo škatuľky – čo tak pivnica, garáž, komora, stodola, podkrovie? Asi sa nenájde domácnosť, kde by sa niečo na zlepšenie nenašlo. 
No nestrhajte sa za jeden deň. Vyčleňte si na to napríklad doobedie – a poobede zas zmeňte aktivitu. 

Práca 

Ani z domu nepracujte v pyžame. Nemusíte mať práve oblek či šaty, ale normálne komfortné oblečenie pomôže k sebadisciplíne. Hoci nemusíte mať nad sebou „bič“ v podobe šéfa, zostaňte v komunikácii s kolegami či klientmi cez mobilné aplikácie, videohovory, telefonáty. Napíšte si, čo chcete za deň stihnúť. A nenechajte sa rozptýliť domácimi prácami, šmuhou na okne, proste – všetkým tým, čo vám hlava so sklonmi k prokrastinácii hovorí, že je prioritnejšie. Vždy si pripomeňte, že na to príde čas neskôr behom dňa. Teraz pracujem. Ak sa dá, vyčleňte si na prácu miesto. Ak sa nedá vytvoriť pracovňa, tak najschodnejším riešením je stôl - inak využívaný čisto ako jedálenský.

 

Koníčky 

Keď sa pozriete do svoje knižnice, určite tam nájdete tituly, ktoré ste si nechávali na dovolenku, u ktorých zaspávate pri pokuse čítať večer pred spaním. Sami sme sa presvedčili, že je dobrý čas na to prečítať, dočítať, alebo rozčítať niektorý z príbehov, motivačných, alebo aj profesionálne vzdelávajúcich titulov z domácej knižnice. 
Pre kreatívne povahy tu sú mnohé ďalšie aktivity – ktoré sa dajú zakúpiť aj dnes cez internet. Puzzle z 2000 kúskov, omaľovánky pre dospelých, stolové hry. Nás napríklad zaujala hra backgammon. Už pochopením jej pravidiel sme zabili nejednu hodinku a nakoniec sa z toho stala vcelku vášeň. Už chápeme starých chlapov, čo sedia pri pohári čaju na rozheganej stoličke na ulici niekde na Blízkom východe a so susedom vášnivo hrajú. Asi tam sedia tak posledných 50 rokov.. Ale medzi stolovými hrami sú aj napríklad klasiky ako je Monopoly, Dostihy a stávky, Kamiónom po Európe... aj novšie hry ako Katan, Carcassone či Ubongo. Úplne sme zabudli hrávať karty – vyhrabte zo šuplíkov sedmové aj žolíkové, ideálne k horúcej čokoláde či čaju. 

Medzi hobby aktivity však môže patriť modelárstvo, vyšívanie, učenie sa hry na gitaru či klavír. Niekde na rozhraní medzi knihami a hobby je aj varenie. V kuchárskych knihách je kopa inšpirácií ako osviežiť svoje dookola opakované domáce recepty – veď je na to teraz čas. Podobne nájdete na Youtube aj moderné spôsoby, ako sa pozrieť pod ruky profesionálnym kuchárom a inovovať svoje kulinárske schopnosti. 

Pohyb 

Či už ste v povinnej karanténe, alebo občas zájdete von, pohybu je teraz skutočne pomenej a musíme si ho kompenzovať. Ak môžete ísť do prírody, zvoľte opustenejšie miesta – o tom, ako sa v tomto dá inšpirovať Škandináviou, sme písali na webe nášho developerského projektu Rezidencia Palúdzka v článku o „friluftsliv“. 
No aj ak ste povinne bez vychádzok, cvičiť a hýbať sa stále dá. Kým nežnejšie pohlavie skôr uprednostní Youtube videá s kardio cvičením, či slovenských trénerov, ktorí pravidelne cez IGTV a v príbehoch Instagramu postujú svoje cvičenia, chlapi sa možno skôr zavrú do detskej izby či garáže trochu si zaposilovať. Nevadí, že posilňovňa to práve nie je. Kliky, drepy a brušáky sa dajú robiť kdekoľvek. S pomocou stoličiek, barových stoličiek, detských poschodových postelí, rámov dverí, hrázd či vešiakov na prádlo a vonkajšieho detského ihriska sa s trochou kreativity dá mať telocvičňu prakticky kdekoľvek. 

Socializácia 

To, že sa s kamarátmi nedá ísť na pivo do krčmy, s kamarátkami na kávu do kaviarne, či za rodičmi na rodinný obed, neznamená, že by ste mali byť stále sami. Zorganizujte si spoločný Skype s tým, že každý si to svoje pivo či kávu urobí sám. Rodiny si takto môžu zasadnúť za spoločný obed – nie je to síce jednotné jedlo a stôl, ale technológie dnes umožňujú byť napriek tomu spolu. Pokecať s blízkymi pomáha aj domácej ponorke keďže s tými najbližšími sme prakticky nonstop a občas si už preto môžeme ísť na nervy. 

S deťmi 

Úplne samostatnou kapitolou sú deti. Kým niektoré školy a učitelia neberú ohľad na to, či rodičia popri tom všetkom ešte aj pracujú alebo nie, inde majú deti až priveľa voľna. Ťažko sa hľadá optimálny stred, no každopádne aj popri učení tu zostáva veľa detskej energie na vybitie. Najideálnejšie je mať záhradu za domom, kde sa deti môžu vyblázniť, alebo ich môžete zobrať do prírody na čerstvý vzduch. No v bežné pracovné dni či v zlom počasí musí nastúpiť kreativita. Domáci futbal s papučou v chodbe, hádzanie loptičiek do hrnca ako na basketbale, ale aj domáca slalomová a prekážková dráha – aj o tom ste nám už dali vedieť. Online cvičenia cez Instagram či Youtube sú tu však aj pre deti, tak skúste, či niektoré z nich vaše ratolesti nezaujme. Ak máte doma hraciu konzolu so snímaním pohybu, skúste si objednať online Just Dance – kedy opakujete tanečné pohyby na obrazovke a snímač hodnotí body vašej úspešnosti. Táto aktivita nezabaví len deti. 

Digitálna zábava

Potom je tu samozrejme online svet. Ten v čase šírenia COVID-19 zaznamenal boom ako nikdy predtým. Pozrite si filmy, ktoré dostali za posledné roky Oskarov, stoja za pozretie. Dopozerajte klasiky, či skúste streamovacie služby ako Netflix či HBO Go, sú v ponuke aj na prvý mesiac zadarmo a mnohé seriály a filmy sú buď dabované, alebo titulkované do slovenčiny alebo češtiny. Hranie sa na mobile, čas na sociálnych sieťach, hry na hracích konzolách – aj to je v týchto dňoch dovolené o čosi viac. Ako sme však písali na začiatku článku: Všetkého sa držte s mierou a s pravidlom „každý deň trochu“. Tak vám tie týždne doma ubehnú o čosi rýchlejšie. 

Zoznam vecí, ktoré môžete robiť je nekonečný a my sme ich popísali len niekoľko, zo skúseností našich maklérov, klientov a priateľov. Prečo? Predávame miesta, v ktorých sa toto všetko odohráva – domovy. Mali by ste sa v nich cítiť dobre. A keď v nich teraz trávite toľko času, tak nech ten čas stojí za to. 

A ako trávite svoj čas doma vy? Nechajte nám komentár, fotku, či video našom Facebooku, inšpirujme sa navzájom! #spolutozvladneme