Pripravte váš domov na extrémne výkyvy počasia

 

Náhle a prudké búrky, silný vietor, bleskové povodne, vlny horúčav. Postupne si zvykáme na život v zmenenej klíme. Rozumné je na túto zmeny pripraviť aj naše nehnuteľnosti.

 

 

Kým niektoré výkyvy počasia, ako vietor či voda, môžu ohroziť náš majetok, iné – ako extrémne teplo či mráz spôsobujú skôr nepohodlie do života. Stabilne a predvídateľne sa meniace vlny počasia sme v dôsledku klimatických zmien vymenili za prudké a náhle vrtochy. Tomuto faktu sa už nevyhneme. Jediné, čo môžeme, je dobre sa na výkyvy počasia pripraviť.

 

Silný vietor a búrky

 

 

Najčastejším problémom bývajú búrky. Pri nehnuteľnostiach sú prvými obeťami strechy a tak sa uistite, či máte strešnú krytinu v poriadku, nepoškodenú a bez nových medzier, ktoré by mohol silný búrkový vietor podvihnúť. Keď už budete na streche, skontrolujte priepustnosť odkvapov, keďže sa pri nárazových dažďoch musia vysporiadať s nezvyčajným množstvom vody. Ak si so strechou nie ste istý, poraďte sa so strechármi, ako by sa dala vaša konštrukcia posilniť.

Na streche by nemal chýbať funkčný hromozvod. Nikdy, ani pri vysokých stromoch či vyšších objektoch v okolí, sa nemôžete spoliehať, že blesk udrie vždy do nich. Následky môžu byť fatálne a tak hromozvod nepodceňujte.

Pri vetre sa radi úlomky stromov a vetiev menia na projektily, ktoré lietajú vašou záhradou a okolím. Preto ak máte vysadené stromy, dbajte o ich pravidelné strihanie. Ak bývate v byte či riziko pochádza spoza vášho plota, zvážte vonkajšie žalúzie, ktoré minimálne ochránia sklo a vás vnútri. Ich dvojitý efekt oceníte pri horúčavách (viď nižšie).

Počas búrok je najčastejším lietajúcim a nebezpečným predmetom zo záhrad trampolína. Preto ju priviažte k nejakému pevnému bodu a počas pokojných dní sa zamyslite, či záhradný nábytok, vysoké rastliny v kvetináčoch či iné predmety na záhrade, terase, loggii či balkóne nemôžu dostať krídla – a stať sa potenciálnymi zbraňami. Nečakajte, kým búrka príde. Nemusíte to stihnúť odpratať, alebo práve nebudete doma. Radšej tak urobte už dnes.

 

Povodne

 

 

Nemusíte sa nachádzať v potenciálnej záplavovej oblasti na to, aby ste boli vystavení riziku záplav. Tie môžu byť bleskové a z malinkého potôčika či dokonca len vždy suchej priekopy môže byť ničivý prúd kakaovej vody. Ideálne je nadizajnovať si záhradu tak, aby voda smerovala vždy smerom od domu. Ak máte pivnicu, odporúčame zainvestovať do čerpadla, pretože zatopené pivnice sú pri povodniach najčastejším problémom. Ak máte neďaleko svojho bývania odtok, zarastenú priekopu či priepust, skontrolujte, či vegetácia nebráni potenciálne veľkému prúdu vody na odtečenie. V dome je dobré mať pripravené zábrany proti vode. Buď malé vrecká sa pieskom, alebo novodobé zábrany, ktoré kúpite na internete. Pri pretlaku vody v potrubiach je výhodou mať nainštalované spätné ventily. A ak vám povodne hrozia skutočne vážne, skúste dať bielu techniku ako pračku, sušičku či bojlery na vyvýšené miesta nad možnú úroveň presiaknutej vody.

 

Horúčavy

 

 

Základom zvládania horúčav je tepelná izolácia. Tá totiž pôsobí obojstranne – v zime hreje, v lete chladí. Zároveň sa môžete inšpirovať stredomorskými stavbami, ktoré sú väčšinou biele a má to pragmatický dôvod: takto dokážete znížiť interiérovú teplotu o 2 až 5 stupňov. Pri horúčavách je všetko o lokalite. Takzvaná bioklimatická architektúra berie do úvahy vystavenie vášho bývania slnku, prúdenie vetra ktorý môže interiér ochladzovať, či stavia domy s presahujúcou strechou, čo pomáha menej priamemu slnku preniknúť do okien v horných poschodiach stavby, keďže teplo prirodzene stúpa nahor a tam je v budove najteplejšie. Obyčajným trikom s nulovými nákladmi je vetrať v noci a skoro ráno, kým na noc zatiahnite žalúzie a aj závesy – teplo tak nebude prenikať. Najefektívnejšie sú v tomto smere vonkajšie žalúzie. Aj elektronika u vás doma môže pomôcť. Nejde len o klímu. U nej by ste inak mali zainvestovať do kvalitnejších modelov, ktoré regulujú vlhkosť, ktorá tvorí väčšinu nepríjemného pocitového tepla. Ale ide aj o pračku, chladničku, sušičku či umývačku. Všetky tieto prístroje do ovzdušia vypúšťajú teplo a tie energeticky úsporné to robia v omnoho menšej miere. Opatrenia môžete urobiť aj v záhrade. Zbierajte dažďovú vodu na polievanie v období horúčav, vysádzajte suchu odolné rastliny, ale aj saďte kríky a stromy tam, kde chcete mať tieň a kde v prípade búrok neurobia ani prevrátené stromy katastrofálne škody.

 

Sneh a mráz

 

 

Ak máte čisté odkvapy, uistite sa, že máte na streche aj zábrany proti snehu. Pri rýchlych zmenách počasia sa môže veľa snehu topiť naraz a zosuvy snehu môžu ohroziť vašu rodinu, zaparkované autá, či iný majetok. Okrem dobre tesniacich okien, dvier a strechy myslite aj na izoláciu trubiek, čo zamedzí ich zamŕzaniu v extrémnych mrazoch. A v neposlednom rade si ešte začiatkom jesene a pred vykurovacou sezónou nechajte skontrolovať svoj bojler, vykurovací systém a komín.

Vo všetkých prípadoch extrémneho počasia platí, že prevencia je jednoduchšia a neporovnateľne lacnejšia, než riešenie problémov. Okrem pravidelnej údržby to zahŕňa dobrú poistku nehnuteľnosti, ale aj také drobnosti, ako zásobu bateriek, sviečok, zapaľovač alebo zápalky, trvanlivé jedlo a pitnú balenú vodu. Výpadky prúdu či kontaminácia vodovodov môžu dočasne priniesť problémy, pri ktorých budete takto záchrancom zúfalej situácie s chladnou hlavou.